Facebook Google+ Twitter

Czerwone Zagłębie albo Edward Gierek Superstar w Teatrze Zagłębia

Sztuka pt. "Czerwone Zagłębie" albo Edward Gierek Superstar na inaugurację sezonu artystycznego 2014/15 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Sztuka pt. "Czerwone Zagłębie" (albo wg autora recenzji: Edward Gierek Superstar) na inaugurację sezonu artystycznego 2014/15 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Nostalgiczna, żywo opowiedziana i dynamicznie odegrana historia miasta obecnie postindustrialnego, odchodzącego w niebyt razem z ubywającą ciągle liczbą mieszkańców. Złote lata Sosnowca to epoka gierkowska i kultowa postać I Sekretarza KC PZPR zajmuje stosowną do ważności i wielkości postaci część przedstawienia. Konwencja literacko-wystawiennicza, którą można by określić mianem gatunkowym realizmu magicznego. Szczególnie naturalistyczne, przejmujące sceny epizodów przemocy, śmierci, zgonów, pochówków są tym, co poeta zwał prawdziwymi ropuchami wdzierającymi się do ogrodu wyobraźni. Prawdziwą perełką aktorską jest sosnowiecki duet Dwóch Starszych Panów, upozowanych na Blues Brothers, a pełniących w sztuce rolę narratorów, dających popis szkoły aktorskiej na najwyższym poziomie. Przedstawienie niby lokalne ale na przykładzie losów tegoż robotniczego ongiś miasta, odnajdziemy uniwersalne mechanizmy przemijania, rozkładu. Wszechobecna jest śmierć - zarówno jednostkowa, jak i zespołowa;podobnie zagłada zakładów przemysłowych, ustrojów, substancji miejskiej. Taneczny korowód powracający kilkakrotnie można równie dobrze odczytać, jako również danse macabre.spektakl Czerwone Zagłębie / Fot. Jerzy FILA
Należy dodać, że spektakl w żaden sposób nie jest kroniką miejską. Zarówno chronologia, jak i postaci, symbole miejskie potraktowane są z dużą wybiórczością i dowolnością. Brak np. w ogóle okresu okupacji hitlerowskiej, a z osób nawet np. drugoplanowej postaci Jana Ciszewskiego, przypomnienie którego przy okazji sceny o propagandzie gierkowskiej, byłoby bardzo a propos. Nie ma też ani Kiepury ani Szpilmana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.