Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31336 miejsce

Czerwony szlam truje też Ukrainę. Od 70 lat

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-06 00:35

Minął miesiąc po katastrofie na Węgrzech, i dziś już nikt o tym nie wspomina. Natomiast taki problem zagrażający ekologii całej planety trwa od 70 lat, i ma miejsce na terenie bliskiego sąsiada Polski - na Ukrainie, na Zaporożu.

Czerwony szlam na Węgrzech / Fot. EPA/PAPW latach 30 ubiegłego wieku, po budowie dużej elektrowni Dnieprogesu, w Zaporożu powstał metalurgiczny kompleks, w skład którego wchodzą duże huty czarnej i kolorowej metalurgii. W tamtych latach, oczywiście nikt nie myślał o ekologii, trzeba było wykonywać plany partii industrializacji ZSRR.

Wszystkie niebezpieczne ścieki z takich hut jak Zaporożstal, Dnieprospiecstal, Aluminiowy kombinat i innych, ciekły do małej rzeczki Suchej Moskowki, która bezpośrednio wpada do Dniepru. Rzeka Sucha Moskowka, kiedyś czysta i przejrzysta, zamieniła się w trujący i śmierdzący potok.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZNAD SUCHEJ MOSKOWKI

Ten szlam płynie prawie przez centrum miasta, kilometr od administracji obwodu, wzdłuż bloków mieszkaniowych, dacz, domów jednorodzinnych...

Przez te 70 lat do głównej rzeki Ukrainy trafiło już tryliony metrów sześc. niebezpiecznych ścieków. Ale wyżej od Zaporoża są też miasta Dniepropetrowsk i Dnieprodzierżyńsk, gdzie stan ochrony środowiska na podobnych hutach jest taki sam, a ścieków sporo więcej. Dalej ta cała masa płynie do Morza Czarnego, i można tylko wyobrazić sobie jaki jest jego stan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Grażyno, też sobie zadaję takie same pytania. Niestety, ludzi dopada coraz większa znieczulica, a przecież Ukraińcy mają prawo do godnego życia, zresztą tak jak wszyscy ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie można znaleźć odpowiedizlne osoby za ten stan rzeczy, ale jak ma się ten fakt do prawa ? Czy można z tego wyciągnąć międzynarodowe konsekwencje?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2010 21:51

Moi drodzy,okropność sytuacji jest taka,że pytanie nie stoi by pozamykać tę huty,bo ludziom trzeba praca.Właściciel nie uderzy palec o palec,żeby zrobić coś dla środowiska,ponieważ kryzys,mówią oni, nie ma oszczędności.Unia,w ogóle stoi tyłkiem do Ukrainy: trzeci świat.A co do tego planecie,przecież ona też ma swój kres.Trzeba głośno o tym mówić,nad morzem Azowskim jest huta Iljicza,to jest monstra jeszcze groźniejsza od zaporoskiej; ścieki od niej płyną na 10-ki kilometrów,np zacap od niej czuć aż w Bierdiańsku,a to kurort,uzdrowisko.Niedawno na wyspie około Bierdiańska zginęło więcej niż 1000 ptaków,a eksperci opublikowali,że to taka choroba u mew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze wiedzieć więcej 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo niepokojąca informacja. Jak widać, ciągle z dobrem ludzi wygrywają pieniądze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to temat, o którym się głośno nie mówi. Nigdzie nie jest bezpiecznie i nikt nie chciałby przeżywać tego co działo się na Węgrzech link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.