Facebook Google+ Twitter

Część akcji Tramwajów Śląskich dostaną pracownicy?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-12 08:19

Za kilka dni KZK GOP ma wystąpić do Ministerstwa Skarbu Państwa z oficjalnym wnioskiem o przejęcie akcji Tramwajów Śląskich.

Fot. A. ŁawrywaniecZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, później akcje mają trafić do 12 gmin (najwięcej udziałów przypada Katowicom - 25,1 proc., a najmniej Siemianowicom Śl. - 0,6 proc.). Możliwe jednak, że plan spali na panewce. W Warszawie zastanawiają się, czy przekazać komunikacyjnej centrali wszystkie akcje, czy może tylko ich część.

- Rzeczywiście, nasz departament prawny analizuje, czy nie przekazać 85 procent akcji Tramwajów Śląskich. Resztę miałby stanowić pakiet socjalny dla pracowników tej spółki - potwierdza Agnieszka Dłuska z biura prasowego MSP.

Ten drugi wariant z radością przyjęłyby związki zawodowe w TŚ, które już od kilku miesięcy liczą na owe 15 procent. - Nasi pracownicy są przekonani, że te akcje im się należą. Ale opinie prawne w tym względzie są jednak podzielone - mówi członek zarządu i dyrektor wykonawczy TŚ SA.

Według KZK GOP nie ma innej możliwości, jak tylko przekazanie im wszystkich tramwajowych udziałów. - Już wcześniej zleciliśmy prawnikom opracowanie stanowiska w tej sprawie. Wnioski są jednoznaczne: przekazanie tych akcji to nie jest prywatyzacja, a komunalizacja, czyli żadna akcja nie może trafić do prywatnego inwestora. Owszem, w znowelizowanej ustawie o komunalizacji państwowych przedsiębiorstw jest zapis, że pracownicy zachowują prawo do akcji. Ale to oznacza tylko zakazanie nam, jako przyszłym właścicielom Tramwajów Śląskich, przekazanie ich w prywatne ręce - twierdzi Alodia Ostroch, kierownik biura prasowego KZK GOP.

W komunikacyjnej centrali nikt nawet nie bierze pod uwagę innego rozwiązania. Utworzenie z akcji pakietu socjalnego oznaczałoby przecież m.in. to, że do zarządu KZK GOP musi trafić kolejna osoba - z TŚ. Podobnie sprawę widzą przedstawiciele 12 gmin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.