Facebook Google+ Twitter

Część anglikanów może wrócić pod skrzydła Watykanu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-09 20:49

Ogłoszona w Watykanie konstytucja apostolska "Anglicanorum coetibus" określa zasady funkcjonowania w kościele katolickim wspólnot anglikańskich.

Przewiduje ona miedzy innymi, że niektórzy żonaci duchowni anglikańscy - księża i biskupi - przechodzący wraz ze swymi wspólnotami do Kościoła katolickiego, będą mogli kontynuować w nim swoją posługę. Powstaną oddzielne struktury, tak zwane ordynariaty personalne, działające równoległe do już istniejących katolickich diecezji

Sprawy dotyczące żonatych byłych anglikańskich duchownych będą rozpatrywane indywidualnie. Nie wszyscy więc otrzymają od Stolicy Apostolskiej zgodę na dalszą pracę duszpasterską. Szczególnie skrupulatna będzie ta weryfikacja w przypadku biskupów.

Żadnych szans na pozostanie w stanie duchownym, a tym bardziej na awans, nie mają ci anglikańscy księża czy hierarchowie, którzy są rozwiedzeni. Żonaci byli anglikanie nie będą też przyjmowani do seminariów duchownych.

Kwestia celibatu, rygorystycznie przestrzeganego w Kościele rzymsko-katolickim, to jedyna ingerencja w życie przechodzących do niego anglikańskich wspólnot. Zachowają one bowiem swoje obrzędy i księgi liturgiczne.

Ogłoszona 20 października wiadomość o zgodzie papieża na przyjęcie około półmilionowej grupy tradycjonalistów anglikańskich, niezadowolonych ze zmian, jakie zaszły ostatnio w ich wspólnocie - jak święcenia kobiet i mianowanie biskupów spośród zadeklarowanych homoseksualistów - wywołała ożywioną polemikę. Przypominając

o niedawnej rehabilitacji lefebrystów, Benedyktowi XVI zarzucono, że otwiera bramy Kościoła dla środowisk konserwatywnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.