Facebook Google+ Twitter

Czescy eksperci: nowe bloki dla krajowych EJ muszą być rosyjskie

Według opinii czeskich ekspertów, rozwój krajowego programu jądrowego warto opierać się na efektywnych i bezpiecznych rosyjskich reaktorach WWER 1200. Taka opinia została przedstawiona w ramach międzynarodowej konferencji WWER 2016 w Pradze

Reaktory WWER pod względem charakterystyk technicznych w całości spełniają nowoczesne, tak zwane postfukushimskie wymogi bezpieczeństwa..
W Czechach funkcjonują dwie elektrownie atomowe — Dukovany i Temelin. W elektrowni Dukovany działają cztery bloki energetyczne z reaktorami WWER 440, w elektrowni atomowej Temelin — dwa bloki z reaktorami WWER 1000.
Wiceminister przemysłu i handlu Czech Irži Koliba, występując na konferencji podkreślił, że w całej historii w czeskich elektrowniach atomowych nie doszło do żadnej awarii.
«Technologię WWER uważamy za absolutnie bezpieczną, unikalną, niezawodną, efektywną i dlatego niewątpliwie korzystną» — powiedział wiceminister. «Nie jest tajemnicą, że Republika Czeska planuje stworzenie nowych źródeł energii i jasne jest, że jeśli istnieje doświadczenie z pewnym źródłem, najlepiej byłoby je kontynuować. Budowa nowego rosyjskiego bloku energetycznego w elektrowni atomowej Temelin lub Dukovany znajduje się na naszej liście» — dodał Koliba. Zgodził się z nim prezes Czeskiego Towarzystwa Jądrowego Daneš Burket, który przez ponad 20 lat pracował w elektrowni atomowej Dukovany. «Moim zdaniem czas pokazał: technologia WWER jest sprawdzona, konkurencyjna i efektywna» — powiedział.
Czeski rząd w czerwcu 2015 roku zatwierdził plan rozwoju energetyki atomowej w republice, zgodnie z którym ma zostać zbudowanych po jednym bloku energetycznym najpierw w elektrowni atomowej Dukovany, a nieco później — w innej czeskiej elektrowni atomowej Temelin. Rząd nie wykluczył także prawdopodobnego rozszerzenia budowy do dwóch bloków w każdej elektrowni. Poinformowano, że sześć zagranicznych firm, w tym Rosatom interesuje się budową nowych bloków energetycznych dla czeskich elektrowni atomowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.