Facebook Google+ Twitter

Czesi coraz bliżej tarczy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-22 16:36

W Pradze rozpoczęła się ostatnia runda negocjacji czesko-amerykańskich w sprawie budowy bazy radarowej. Negocjacje prawdopodobnie zakończą się w ten piątek.

To już ostatnia, siódma runda rozmów. Eksperci czescy i amerykańscy omawiają status prawny amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować na terytorium Czech oraz kwestie podatkowe.

Czeski szef dyplomacji Karl Schwarcenberg powiedział dziennikarzom, że negocjacje w zasadniczych sprawach zostały praktycznie zakończone. Porozumienie zostanie prawdopodobnie podpisane 5 maja w Pradze na konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa. Tymczasem ambasador Stanów Zjednoczonych w Pradze Richard Graber dementował sugestie polskich mediów, iż jego rząd byłby skłonny umieścić na terytorium Czech obok radaru także wyrzutnię pocisków przeciwrakietowych w przypadku nadmiernego przedłużania się polsko-amerykańskich negocjacji. Ambasador stwierdził, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Czeskie media zwracają uwagę, że mimo ostatniej fazy negocjacji, ratyfikacja umowy jest niepewna, ponieważ prawicowy rząd premiera Mirka Topolanka nie ma poparcia większości deputowanych.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: USA Czechy tarcza


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.