Facebook Google+ Twitter

Czesi już wybrali, w Europie trwa cisza wyborcza

W najbliższą niedzielę Polacy wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego. Do obsadzenia jest 736 mandatów. Czesi, Holendrzy i Brytyjczycy już wybrali, ale głosowanie nadal trwa, nawet w kosmosie!

 / Fot. PAP/Wiktor DabkowskiO godz. 14, po dwóch dniach głosowania, zamknięto w Czechach lokale wyborcze, jednak media w tym kraju milczą na temat wyników wyborów. Wszystko za sprawą ciszy, jaka obowiązuje w całej Europie. Głosowanie zakończyło się także w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Głosowanie nad Wisłą odbędzie się w najbliższą niedzielę. Aby wziąć w nim udział, w swoim miejscu zamieszkania, wystarczy zabrać ważny dowód osobisty (może być też paszport) i udać się do swojego lokalu wyborczego. Komisje tego dnia będą pracować od godz. 8 rano do godz. 22 wieczorem. Na stronach Państwowej Komisji wyborczej publikowana jest lista lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Tuż po ich zamknięciu, zakończy się cisza wyborcza i będziemy mogli Państwu podać pierwsze, sondażowe wyniki głosowania.

Frekwencja we wcześniejszym głosowaniu wyższa niż pięć lat temu. / Fot. źródło: Komisja EuropejskaKomisja Europejska podała, że krajach, gdzie umożliwiono wcześniejsze głosowanie, z możliwości tej skorzystało więcej obywateli niż przed pięciu laty. W Szwecji, w ciągu dwóch tygodni, do urn poszło 5,96 proc. uprawnionych, czyli o 1,77 proc. więcej niż w 2004 roku. W Estonii po raz pierwszy można głosować przez internet. Od 28 maja tą drogą zagłosowało 5,61 proc. obywateli. W sumie wcześniej swój głos oddało prawie 9 proc. Estończyków. Kartę do urny przed czasem wrzuciło aż 17,3 proc. Finów, o 1,1 proc. więcej niż pięć lat temu.

Jak donosi serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, w wyborach weźmie udział europejski kosmonauta, Frank De Winne, Belg pozostający w czasie głosowania na orbicie okołoziemskiej. - Przed wylotem na stację kosmiczną załatwiłem sobie pełnomocnictwo, więc wybory europejskie mnie nie ominą - oznajmił podczas łączenia z ziemią i dodał, że jego sześciomiesięczna misja na pokładzie ISS "pokazuje jak wiele Europejczycy mogą osiągnąć, kiedy pracują razem". - Stąd, z góry, Europa już wydaje się zjednoczona - zakończył De Winne.Specjalny wieczór wyborczy przygotowała również EuroparlTV, internetowa telewizja Parlamentu Europejskiego. Prócz sondażowych wyników i frekwencji, wyemituje cykl debat na tematy unijne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.