Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6364 miejsce

Czesi kupili polską kopalnię, zwiększyli załogę i kopią węgiel

Był czas wielkiego rozkwitu polskich kopalń, a potem ich wielki upadek. Górnicy tracili pracę, kopalnie zamykano, bo były nieefektywne. Przyszli do Silesii Czesi, włożyli duże pieniądze, zatrudnili ludzi, uruchomili wydobycie i interes wydobywczy im się opłaca.

Od dawna wiadomo, że Polak potrafi. Od niespełna dwóch lat wiadomo, że także Czech potrafi. Prawie półtora roku temu, po przejęciu kopalni Silesia przez czeskiego inwestora, zaczęto w niej wydobycie węgla. Inwestor poniósł na to łączne nakłady ponad pół miliarda złotych, ale też podwoił zatrudnienie. Obecnie zatrudnia 1520 osób, a do końca 2013 roku przyjmie jeszcze ponad 600 osób.

Niedawno przedstawiciele Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia dokonali podsumowania dotychczasowych inwestycji i poinformowali o zamierzeniach na kolejne półtora roku. Stwierdzili, że w grudniu 2013 roku zakład osiągnie zdolność wydobywczą około 3 mln ton węgla rocznie, a wartość inwestycji przekroczy łącznie 800 mln zł.

Podkreślono, że dotychczasowe inwestycje sfinansowano ze środków własnych czeskiego Energetycznego i Przemysłowego Holdingu. Niebawem ma być zawarta umowa z konsorcjum czeskich banków w zakresie refinansowania około 70 proc. poniesionych nakładów z podjętego kredytu.

Właściciel Silesii poświęca wiele uwagi kwestiom rewitalizacji kopalni. Poinformowano, że dotychczasowe nakłady na te cele oraz na zakup maszyn i technologii (kupiono m.in. kombajny chodnikowe i kompleks ścianowy), a także na modernizację zakładu przeróbczego, wyniosły 320 mln zł – informuje dziennik.pl.

Kolejne 200 mln zł przeznaczono na tzw. przedprodukcyjne koszty operacyjne, w tym na rekonstrukcję infrastruktury podziemnej i koszty stałe. Wymieniono m.in. wiele kilometrów podziemnych rurociągów, zmodernizowano transport i przebudowano wyrobiska.

Kopalnia Silesia kupiona przez czeskiego inwestora od Kompanii Węglowej, mająca obecnie 1520 członków załogi, planuje w końcu 2013 roku mieć 2150 pracowników. Zarząd kopalni, w trosce o stopniowy jej rozwój i wzrost wydobycia, zawarł porozumienie z załogą, które umożliwia ciągłą pracę na cztery zmiany - przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Będzie to pierwsze takie rozwiązanie w polskich kopalniach, które ma poprawić efektywność wydobycia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

1234
  • 1234
  • 11.05.2012 06:58

o sytuacji polskiego górnictwa pisze art i świetne komentarze fachowców
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 11.05.2012 04:55

Czesi są dużo mądrzejsi od skorumpowanych katolickich polaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyrekcja porozumiała się z załogą? Fenomen! Ale ichniejsze związki zawodowe też po czesku główkują, bo z naszymi to by tak łatwo nie poszło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.