Facebook Google+ Twitter

CZESI NIE BĘDĄ WYWŁASZCZANI POD NOWE ODKRYWKI

Wczoraj czeski parlament uchwalił nowelizację prawa górniczego, usuwając z niego zapisy pozwalające na wywłaszczanie mieszkańców miejscowości, które leżą na złożach węgla.

Tym samym w Czechach nie będzie już możliwe przymusowe wysiedlanie ludności z terenów, na których przedsiębiorstwa górnicze planują budowę kopalni, w tym odkrywkowych węgla brunatnego. Tymczasem polskie prawo nadal pozwala na wywłaszczanie. Obecnie jest nim zagrożonych około 30 tysięcy osób.

Greenpeace gratuluje Czechom nowego prawa i docenia fakt, iż zostało ono przyjęte ponad partyjnymi podziałami. Przypomina jednak, że
problem wywłaszczeń może dotknąć mieszkańców kilku regionów naszego kraju, w których firmy takie jak Polska Grupa Energetyczna (PGE) lub Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) planują w najbliższych latach budowę kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Mieszkańcy Kujaw i Wielkopolski, województw lubuskiego (Gubin-Brody) i dolnośląskiego (Legnica-Lubin) nie mogą więc spać spokojnie – jeśli plany branży węglowej wejdą w fazę realizacji, zostaną oni przymusowo wywłaszczeni.

„To prawdziwe tragedie ludzkie, gdy rolnicy z dziada pradziada są na siłę usuwani ze swej ziemi tylko dlatego że ktoś koniecznie chce się dobrać do węgla pod ich polem. Dostają pieniądze, fakt – ale niewielkie, nie da się za to kupić nowego gospodarstwa. Jest to sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa i niegodne państwa członkowskiego Unii Europejskiej” – powiedział dr hab. Leszek Pazderski, jeden z działaczy społecznych zaangażowanych w kampanię.

Greenpeace wraz z Ogólnopolską Koalicją „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” od dawna prowadzi kampanię na rzecz rezygnacji z planów budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego przez polski rząd. W tym roku ekolodzy wraz z mieszkańcami zagrożonych terenów protestowali zarówno w miejscach, gdzie planuje się wydobycia, jak i w Warszawie. W listopadzie aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku Ministerstwa Gospodarki, dużych rozmiarów transparent z napisem „Kopalnie odkrywkowe – czarna dziura polskiej gospodarki”. Towarzyszyła im również liczna grupa mieszkańców sprzeciwiająca się odkrywkom.

„Dzisiejsze prawo geologiczne i górnicze jest po prostu zbójeckie. Z faktu, że gdzieś znajduje się pokład węgla brunatnego wyciąga się wniosek, że należy go za wszelką cenę wydobyć, niezależnie od innych czynników. Nie ma znaczenia, że na powierzchni mieszkają ludzie, że mają swoje gospodarstwa, uprawiają ziemię lub prowadzą działalność gospodarczą. Inwestor może zgodnie z prawem uzyskać koncesję na wydobycie węgla i przymusowo wysiedlić ludzi. To prawdziwe barbarzyństwo.” – stwierdził Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace apeluje do ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego o aktualizację „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” i odstąpienie od planów budowy kopalni odkrywkowych, które jedynie zwiększą uzależnienie naszej gospodarki od paliw kopalnych. Ekolodzy chcą, by w zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu, znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.