Czesi pokonani. Polska w półfinale, historyczny awans!

Po najbardziej - jak do tej pory - dramatycznym meczu biało-czerwoni pokonali reprezentację Czech 35:34 i zagrają o medale mistrzostw Europy w piłce ręcznej.

Sławomir Szmal broni rzut Kamila Piskaca. / Fot. EPA/ROBERT PARIGGERWiadomo było, że wygrana z naszymi południowymi sąsiadami da nam historyczny awans do najlepszej czwórki w Europie. Przed meczem Bogdan Wenta tonował jednak hurraoptymistyczne nastroje kibiców, które uwidoczniły się zwłaszcza po miażdżącym zwycięstwie nad Hiszpanią.

Przed zawodnikami był główny cel - powstrzymać Filipa Jichę, najskuteczniejszego zawodnika na tych mistrzostwach. Stanowiło to nie lada wyzwanie dla naszej strefy. Samo spotkanie rozpoczęło się od wzajemnego testowania swojej meczowej dyspozycji przez obydwie siódemki, ale po chwili Jicha dał Czechom prowadzenie. Po kilku chwilach Polacy prowadzili jednak już 3:1 a dwa gole w swoim atomowym stylu strzelił Karol Bielecki. Kapitalny początek zanotował Bartłomiej Jaszka, a po drugiej stronie nie ustępowali mu Karel Kocar i Jiri Vitek.

W pierwszym kwadransie gry widzieliśmy wymianę dosłownie bramka za bramkę. Żadna z drużyn nie ustępowała, nie dając odskoczyć rywalowi na więcej niż dwa gole. Szalał Bielecki, kilka razy omal nie demolując bramki Petera Stochla.

Przy stanie 10:10 do pracy wziął się Bartosz Jurecki wespół z Mariuszem Jurasikiem i znów objęliśmy prowadzenie. Czesi mieli jednak Jichę, który obok zdobywania bramek znakomicie astystował. Pod koniec pierwszej połowy wyszliśmy, dzięki Krzysztofowi Lijewskiemu, na prowadzenie 18:16 i wydawało się, na przerwę zejdziemy z dobrą zaliczką bramkową. Dodatkowo fantastyczną paradą popisał się Piotr Wyszomirski, który z radości skoczył niemalże pod sufit hali w Innsbrucku. Dwie niepotrzebne straty sprawiły jednak, że Czesi wyrównali, a po kolejnej kontrze jednobramkowe prowadzenie dał im Jan Sobol. Bramkę, ale już po czasie, strzelił jeszcze Marcin Lijewski i na przerwę schodziliśmy przegrywając.