Facebook Google+ Twitter

Czesi pomogą górnikom wykupić "Silesię"?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-18 19:57

Czeski inwestor ma pomóc górnikom z kopalni Silesia wykupić zakład. Walne zgromadzenie udziałowców Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia", stworzonego przez pracowników, przyjęło dziś do swojego grona czeską firmę.

- To firma energetyczna, która jest współwłaścicielem elektrociepłowni na terenie Czech i Moraw. Razem chcemy Kopalnię Silesia wyprowadzić na prostą - poinformował przewodniczący Solidarności w zakładzie, Dariusz Dudek.

Kompania Węglowa już po raz trzeci próbuje sprzedać zagrożoną likwidacją i przynoszącą straty kopalnię w Czechowicach-Dziedzicach. W grudniu ubiegłego roku dwie firmy złożyły oferty kupna "Silesii" - Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, założone przez załogę kopalni oraz Alpha Construction ze Szwajcarii.

Na razie jednak rozmowy toczą się tylko ze spółką pracowniczą

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmmmm.... A jaki interes mają Czesi, żeby kupować akurat tę słabą kopalnię? Pewnie jakiś mają. Oby wyszło to na dobre polskim górnikom i Polsce. Wydaje mi się, że tak jak w epoce socjalizmu bezsensem był eksport węgla tak i teraz niekoniecznie to dobre rozwiązanie. Węgiel nie urośnie. Raz wydobyty - znika. Czesi będą mieć węgiel z Polski (jeden plus), zachowają więc ileś milionów ton węgla w swoich kopalniach (drugi plus), zrobią na tym interes finansowy (trzeci plus), bo przecież nie są organizacją charytatywną. A Polska? Stracimy ileś milionów ton węgla, który za jakiś czas może się okazać artykułem bezcennym (minus), iluś ludzi zachowa pracę (plus), wyjdziemy na zero, bo jeśli wykupuje kopalnię czeska firma, to zysk będzie w dużej części ich, a nie polski (zero), w polskiej ziemi zostaną "dziury" po urobku, one powodują tąpnięcia, niszczenie budynków, wpływają na stan wód itp, itd (minus). Czy to jest naprawdę najlepszy biznes dla Polski? Nie wydaje mi się. Rozsądniej by chyba jednak było zachować kopalnię (wiem, to koszty!) ograniczając się do zabezpieczenia tego, co musi być zachowane i poczekanie na lepsze czasy. Bo one dla górnictwa nadejdą! Proszę tylko zwrócić uwagę ile węgla tylko tej zimy spaliły polskie elektrociepłownie! czy naprawdę chcemy dawać prezenty braciom Czechom???...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.