Facebook Google+ Twitter

Czesi przygotowują błyskawiczną zmianę konstytucji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-02 22:04

Decyzja czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zablokował możliwość wcześniejszych wyborów parlamentarnych, spowodowała chaos i niepewność na tamtejszej scenie politycznej. Wybory były planowane na 9 i 10 pażdziernika. Czescy politycy przygotowują błyskawiczną zmianę konstytucji.

Powodem nieoczekiwanego zamieszania jest wniosek deputowanego Milosza Melczaka, który zaskarżył decyzję parlamentu o samorozwiązaniu twierdząc, że uniemożliwiła mu dalsze wykonywanie obowiązków. Trybunał Konstytucyjny w Brnie przyjął wniosek deputowanego a do czasu wydania orzeczenia zablokował organizację wyborów ustaloną w dekrecie prezydenta Vaclava Klausa. Problem polega na tym, że Trybunał wyda werdykt 10 pażdziernika to jest dopiero w terminie planowanych wyborów.

Na praskim zamku spotkali się dzisiaj przewodniczący wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Stwierdzono, że zmiana terminu wyborów jest wykluczona ze względu na rozpoczynającą się kampanię i zamieszanie związane z przyszłorocznym budżetem.

Do samorozwiązania czeskiego parlamentu doszło 24 czerwca po tym jak czeska lewica wyraziła wotum nieufności centrowo-prawicowemu gabinetowi Mirka Topolanka. W okresie przejściowym władzę sprawuje rząd premiera Jana Fischera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.