Facebook Google+ Twitter

Czesi rezygnują ze swoich monet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-31 20:58

Czesi wycofują o północy z obiegu monety o nominale 50 halerzy. Czeski odpowiednik polskiego grosza przechodzi do historii; słowacki przetrwa jeszcze pięć miesięcy - do Nowego Roku, kiedy to na Słowacji zacznie obowiązywać wspólna waluta europejska.

Z obiegu wychodzą ostatnie monety, których historia zaczęła się 116 lat temu. Cesarz Franciszek Józef zastąpił wówczas krajcara koroną dzielącą się na sto halerzy. Po I wojnie światowej Austro-Węgry zniknęły, ale korony i halerze przetrwały. Stały się środkiem płatniczym w Czechosłowacji.

Podczas drugiej wojny istniały zarówno w Protektoracie Czech i Moraw, jak i w Państwie Słowackim. Po wojnie obowiązywały w odrodzonej republice. Przeżyły komunizm, „aksamitną rewolucję" i rozpad federacji przed szesnastu laty. Dopiero wtedy zaczęły znikać. Najpierw wycofano jedno- i pięcio-, zaraz potem także dziesięcio­halerzówki. Monety o dwudziestohalerzowym nominale przeżyły do XXI wieku, ale od pięciu lat też już ich nie ma.

Teraz odchodzą pięćdziesięciohalerzówki. Banki komercyjne będą wymieniać je na korony jeszcze przez rok, bank narodowy jeszcze przez pięć lat. Ale halerze zostaną w cenach i na rachunkach. Tylko przy płaceniu gotówką będą zaokrąglane do całych koron.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.