Facebook Google+ Twitter

Czesi ukarali za niewłaściwą twórczość słowackiego artystę

Dwa tysiące koron (ok. 300 zł) grzywny ma zapłacić artysta i filmowiec Tomasz Rafa za sprofanowanie czeskiej flagi. Nieoficjalnym tłem sprawy jest naruszenie wrażliwości Romów. Rafa oskarża władze o bezzasadne prześladowanie.

Okładka zaprojektowana na płytę CD zawierającą nagrania filmów dokumentalnych z cyklu: Nowy nacjonalizm w UE / Fot. Tomáš RafaZa siedmiokrotne znieważenie czeskiej flagi państwowej poprzez połączenie jej z (zarejestrowaną w ONZ) flagą ludu Romów, a także wystawienie jej na pokaz w galerii sztuki Tomáš Rafa został uznany winnym wykroczenia obrazy symboli narodowych Republiki i skazany przez Radę Dzielnicy Praga 7. Jak tłumaczą radni, istniejący porządek prawny Czech i Moraw nakazuje im poprosić policję o przeprowadzenie dochodzenia i wydanie wyroku w sprawie wykroczenia odnotowanego w ich dzielnicy. Warto zauważyć, że nieznani sprawcy oblali farbą tak skrzyżowaną flagę, wyeksponowaną na ścianie tejże galerii od strony ulicy.

Skazany odwołał się do wyższej instancji – sądu administracyjnego dla miasta Praga. Swoje swobodne interpretacje graficzne, które można sobie wytłumaczyć również jako ostrzeżenie Czechów przed losem kosowskich Serbów albo życzenie artysty, by utworzyli nowe państwo czesko-cygańskie, on sam wiąże z następującym celem: „Chcę doprowadzić do przeniesienia dyskusji poza ugrupowania nacjonalistyczne, na szerokie forum społeczne. Ta flaga może stać się impulsem do takiej dyskusji. Na demonstracjach się nie dyskutuje. Chcę doprowadzić do dialogu pozbawionego agresji.” Czeskie środki masowego przekazu podają tę wypowiedź w języku czeskim i angielskim:

http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=798731

http://www.radio.cz/en/section/curraffrs/artist-fined-over-designs-of-czech-romany-flags

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak na tak brutalna policje to kary artystyczne nie są wygórowane.
Panie Grzegorzu, Pan to umie wyszukać smaczki, chyba po to, byśmy nie myśleli że jesteśmy tacy wyjątkowi.
I dlaczego nie pokazał nam Pan oskarżonego dzieła?
Jak zwykle 5+7

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.