Facebook Google+ Twitter

Czesi wciąż negocjują z Amerykanami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-18 15:44

Wicepremier Czech Aleksandr Vondra zdementował sugestie "Gazety Wyborczej", jakoby jego rząd byłby skłonny umieścić na swoim terytorium obok radaru także wyrzutnię pocisków przeciwrakietowych. Zdaniem gazety, mogłoby do tego dojść w wypadku nadmiernego przedłużania się polsko-amerykańskich negocjacji.

Wicepremier Vondra przekonywał, że jego rząd negocjuje wyłącznie sprawę budowy radaru - kwestia przejęcia bazy rakietowej od Polaków nie wchodzi w grę. "Nie rozmawiamy z Amerykanami na ten temat" - powiedział Vondra dziennikarzom.

Równiez inni czescy politycy zaprzeczyli spekulacjom polskiego dziennika. Szef dyplomacji Karel Schwarzenberg określił spekulacje polskich mediów jako "nonsensowne". Natomiast rzecznik ministerstwa obrony Andrej Czirtek oświadczył, że tajne negocjacje z Amerykanami nie miałyby sensu, ponieważ czeskie społeczeństwo, które i tak odnosi się z rezerwą do radaru, nie zgodziłoby się na dodatkowe postawienie bazy rakietowej.

Kilka dni temu premier Mirek Topolanek odrzucił również spekulacje, że Czesi, podobnie jak Polacy, uzależniają podpisanie umowy z Amerykanami od modernizacji swojej armii. Premier Topolanek zapewnił, ze Pradze wystarczy udział amerykańskich technologii w czeskich inwestycjach naukowo-badawczych.

Czesko-amerykańska umowa ma zostać podpisana w Pradze na początku maja. Jej ratyfikacja nie jest jednak pewna, ponieważ prawicowy rząd premiera Mirka Topolanka nie ma poparcia większości deputowanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.