Facebook Google+ Twitter

Czesi wybierają prezydenta! Trwa liczenie głosów z I tury

O godzinie 14:00 zakończyły się pierwsze w Czeskiej Republice bezpośrednie wybory prezydenckie. Według pierwszych wyników największe szanse na udział w drugiej turze mają Milos Zeman i Jan Fischer.

Prezydencka chorągiew na praskim Hradzie / Fot. Bartosz Senderek Czesi już w piątek mogli oddać głos na jednego z pięciu kandydatów ubiegających się o fotel Prezydenta Czeskiej Republiki. Tegoroczne wybory są wydarzeniem przełomowym, bowiem obywatele Czeskiej Republiki po raz pierwszy wybierają prezydenta w bezpośrednich wyborach. Do tej pory głowę państwa powoływał czeski parlament.

Czeskie media nie podają wstępnych wyników sondażowych, jednak tuż po godzinie 14 na stronach Czeskiego Urzędu Statystycznego zaczęły pojawiać się pierwsze "cząstkowe" wyniki wyborów. Według głosów z 655 okręgów wyborczych (4,39%) na czele prezydenckiego wyścigu znajduje się Milos Zeman (26,82%), kandydat lewicowej "Partii Praw Obywateli – Zemanowcy". Drugie miejsce zajmuje kandydat bezpartyjny - Jan Fischer (18,57%). Według wstępnych wyników spore szanse na udział w drugiej turze mają także senator CSSD, Jirí Dienstbier (17,39%) oraz poseł ugrupowania TOP 09 Karel Schwarzenberg (17,0%).

Aktualne "cząstkowe" wyniki wyborów można śledzić na bieżąco na stronach Czeskiego Urzędu Statystycznego. Jeżeli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska wyniku przekraczającego 50% za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W międzyczasie na czoło jednoznacznie wysunęli się Schwarzenberg (były szef kancelarii Havla) oraz Zeman (popierany przez Klausa). Będzie ciekawie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.