Facebook Google+ Twitter

Czesi zakończyli dodatkowe negocjacje w sprawie tarczy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-05 23:30

Czeski rząd zakończył negocjacje z administracją Stanów Zjednoczonych w sprawie umowy, która uzupełnia główne porozumienie dotyczące rozmieszczenia amerykańskiego radaru w Czechach. Ustala ona warunki pobytu amerykańskich żołnierzy na czeskim terytorium.

Zespoły czeskich i amerykańskich ekspertów prowadziły intensywne negocjacje zarówno w Pentagonie jak i Pradze. Chodziło o normy prawne rozmieszczenia radaru i warunków pobytu personelu amerykańskiego, a zwłaszcza jurysdykcji nad przebywającymi w Czechach amerykańskimi żołnierzami i ewentualne roszczenia z tytułu strat spowodowanych przez amerykański personel bazy.

W rozmowach uczestniczyli : wiceminister obrony Martin Bartak i wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Pojar. Ten ostatni powiedział dziennikarzom, ze kluczowym problemem były "kwestie podatkowe związane ze stacjonowaniem amerykańskiego personelu a zwłaszcza zwolnień podatkowych". Wiceminister nie chciał ujawnić szczegółów negocjacji.

Czeski rząd najprawdopodobniej zatwierdzi umowę na swoim posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Główna umowa między Czechami a Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy tarczy została podpisana w lipcu. Umowę muszą ratyfikować obie Izby czeskiego parlamentu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.