Facebook Google+ Twitter

Czesi zgodzili się na amerykańską tarczę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-25 19:03

Czesko-amerykańska umowa w sprawie budowy bazy radarowej w Brdach zostanie podpisana do połowy czerwca. Poinformował o tym w czeskiej telewizji publicznej wicepremier Aleksander Vondra. Baza w Brdach ma być częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Procedura ratyfikacji umowy potrwa do jesieni.

Wicepremier Vondra powiedział, ze rząd Mirka Topolanka zatwierdził już tekst podstawowej umowy z Amerykanami. Punktem spornym są nadal kwestie związane z warunkami prawnymi rozmieszczenia radaru i pobytu personelu amerykańskiego na terytorum Czech. Zdaniem wicepremiera, Czesi powinni podpisać umowę jeszcze przed zakończeniem kadencji prezydenta George'a Busha, ponieważ negocjacje z nowym rządem mogą być mniej korzystne. Wicepremier przypomniał, że Czesi uzyskali zapewnienie priorytetu obrony w przypadku zagrożenia atakiem antyrakietowym, a baza zostanie zbudowana za pieniądze Stanów Zjednoczonych.
Aleksander Vondra przyznał jednak, że proces ratyfikacji, który rozpocznie się w sierpniu, będzie "trudną walką", a jego zakończenia należy spodziewać się najwcześniej jesienią. Koalicja premiera Mirka Topolanka, która dysponuje zaledwie 102 głosami w 200 osobowej Izbie Niższej czeskiego parlamentu, nie popiera jednoznacznie całego projektu. Przeciwna radarowi jest Partia Zielonych i niektórzy deputowani Partii Chrześciańsko-Ludowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.