Facebook Google+ Twitter

Czeska partia rządząca wyrzuca "buntowników"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 22:00

Klub poselski rządzącej w Czechach Obywatelskiej Partii Demokratycznej wykluczył ze swych szeregów Vlastimila Tlustego, który głosował za wnioskiem o udzielenie wotum nieufności gabinetowi premiera Mirka Topolanka.

Przeciwko rządowi głosował także Jan Schwippel, który jednak już wcześniej sam wystąpił z klubu.

Jak powiedział szef sejmowego klubu konserwatystów, Petr Tluchorz, głosowanie wraz z socjaldemokratami i komunistami przeciwko kierowanemu przez ODS rządowi jest nie do pogodzenia z przynależnością do tej partii. Dlatego klub zalecił jej kierownictwu pozbawienie obu posłów członkostwa w ODS.

Wraz z Tlustym i Schwippelem przeciw gabinetowi Topolanka głosowały dwie posłanki wykluczone niedawno z współrządzącej Partii Zielonych, Viera Jakubkova i Olga Zubova. W ten sposób socjaldemokratyczno-komunistyczna opozycja zyskała łącznie 101 głosów niezbędnych dla obalenia rządu.

Według Tluchorza posłowie ODS oczekują, że prezydent Vaclav Klaus powierzy teraz misję sformowania nowego gabinetu dotychczasowemu premierowi, jako szefowi najsilniejszej partii w czeskim parlamencie. Jednocześnie konserwatyści wykluczają możliwość udzielania poparcia dla "apolitycznego rządu urzędników", którego domaga się opozycja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.