Facebook Google+ Twitter

Czeska policja wskazuje sprawców pogromu Niemców z 1945 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-01 20:11

Czeska policja zakończyła śledztwo w sprawie tragicznych wydarzeń z 5 i 6 czerwca 1945 roku w Postoloprtach na północnym zachodzie Czech, które uchodzą za największe masowe morderstwo popełnione na Niemcach w powojennej Czechosłowacji.

Tym razem śledczy nie zamknęli postępowania z powodów formalnych, lecz wskazali dwóch konkretnych sprawców, którzy jednak nie staną już przed sądem, bo nie żyją.

W Postoloprtach zginęło co najmniej kilkaset osób; obecne śledztwo dotyczyło jednak śmierci pięciu kilkunastoletnich chłopców, którzy po próbie ucieczki z obozu dla Niemców zostali brutalnie pobici i rozstrzelani.

Według serwera informacyjnego Aktualnie.cz, śledczy Pavel Karas z policji w Żatcu początkowo nie wierzył, że coś takiego mogło się zdarzyć. Z czasem musiał uznać jednak, że do mordu rzeczywiście doszło i że sprawcami byli Czesi: kapitan sztabowy Vojtiech Czerny oraz strażnik miejski Bohuslav Marek. Gdyby żyli, Karas oskarżyłby ich nie o morderstwo, lecz o ludobójstwo. Sądzi też, że obaj są odpowiedzialni za pozostałe zabójstwa w Postoloprtach.

W 1947 roku specjalna komisja czechosłowackiego parlamentu prowadziła dochodzenie w sprawie pogromu Niemców w Postoloprtach. Z kilku zbiorowych mogił ekshumowano wtedy szczątki 763 zabitych. Historycy oceniają jednak, że ofiar było znacznie więcej; od tysiąca, do nawet 2300.

Czescy historycy nie potrafili sobie przypomnieć, by kiedykolwiek przedtem policja nazwała po imieniu sprawców zbrodni popełnionych na Niemcach w powojennej Czechosłowacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.