Facebook Google+ Twitter

Czeska prasa o amerykańskim radarze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 09:10

Czeskie media bardzo szeroko informują o podpisanej wczoraj umowie z Amerykanami w sprawie tarczy. Według dokumentu, za kilka lat na poligonie w Brdach stanie radar, który będzie częścią amerykańskiej instalacji przeciwrakietowej.

Informacje na temat radaru znalazły się na czołówkach wszystkich czeskich gazet. "Umowa o radarze podpisana", "Radar ma już podpis" czy "Podpisano. I co dalej?" - to tylko niektóre tytuły z pierwszych stron gazet. Prasa szeroko informuje zarówno o uroczystości podpisania dokumentu jak i wieczornych protestach na ulicach Pragi. Zamieszcza też reportaże z Brdów i kolorowe schematy działania radaru.

Jeden z ważniejszych polityków opozycji Wojciech Filip mówi w dzienniku "Pravo", że dzień podpisania umowy był dniem narodowej hańby Czechów. Gazety zastanawiają się, czy opozycja zdoła zablokować ratyfikację umowy w parlamencie. Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg deklaruje w "Hospodarskich Novinach", że rząd zrobi wszystko, by tak się nie stało. Gazety analizują też, czy jest możliwe, by następca George'a Busha zmienił umowę z Czechami.

Dziennik "Dnes" pisze o rosyjskim generale, którego wczoraj do Pragi zaprosili opozycyjni socjaldemokraci. Jewgienij Buzinski miał powiedzieć na spotkaniu w czeskiej stolicy, że radar jest zagrożeniem dla Rosji. Z kolei "Lidove Noviny" ostro skrytykowały socjaldemokratów za zaproszenie generała. "Jest to absurdalne posunięcie rodem z Franza Kafki" - napisał w komentarzu Zbynek Petracek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.