Facebook Google+ Twitter

Czeski minister: polityka ustępstw wobec Rosji jest błędem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-28 12:14

Czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg stwierdził, że polityka ustępstw wobec Rosji jest błędem. W wywiadzie dla "Welt am Sonntag"- niedzielnej edycji berlińskiego dziennika "Die Welt" szef czeskiej dyplomacji stwierdził, że Rosja jest sąsiadem, a nie partnerem.

Karel Schwarzenberg zastrzegł, że nie jest zwolennikiem konfrontacji z Moskwą. Ale chce, by obie strony przestrzegały pewnych zasad. - Kiedy jakiś kraj oświadcza, że ma uprzywilejowane interesy poza granicami, jest to niebezpieczny sygnał - twierdzi szef czeskiej dyplomacji. Jego zdaniem jest to słownictwo z innej epoki.
Gdy Praga ogłosiła plany budowy amerykańskiego radaru, rosyjscy generałowie oświadczyli, że wymierzą w Czechy swoje rakiety - przypomniał Schwarzenberg. Według czeskiego ministra, reakcja Moskwy jest niedopuszczalna.

W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" czeski minister mówił także o polsko-szwedzkiej inicjatywie partnerstwa wschodniego. Projekt skierowany wobec takich krajów, jak Ukraina, czy Gruzja, będzie jednym z priorytetów zaczynającej się w Nowy Rok, czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Schwarzenberg przypomniał także Niemcom o konieczności łożenia na biedniejsze kraje Unii- jak Rumunia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.