Facebook Google+ Twitter

"Czeski Piotruś Pan" pracuje w składzie butelek

Można powiedzieć, że "Butelki zwrotne" to film o potrzebie miłości jaka tkwi w każdym z nas. Można także stwierdzić że to historia 65 - letniego chłopca - starca, Józefa Tkalouna, "czeskiego Piotrusia Pana", który nie chce dorosnąć. Gdyby ktoś powiedział, że to kronika przypadków starego, napędzanego chucią dziadka, też bym się zgodził.

"Butelki zwrotne" DVD pack. / Fot. materiały prasoweJózef Tkaloun to 65-letni nauczyciel literatury czeskiej. Naucza w szkole, praca sprawia mu jednak coraz mniej przyjemności. Jego uczniowie go nie szanują, nie interesują się też zbytnio wersetami pisanymi przez czeskich klasyków. W wyniku sprzeczki z jednym z podopiecznych, Józef rezygnuje z pracy w szkole. Mężczyzna nie zamierza jednak siedzieć w domu z żoną i żyć spokojnym życiem emeryta. Tkaloun, jak sam o sobie mówi, jest "typem witalnym" i w jednym miejscu siedzieć nie może.

Tak więc, po krótkiej przygodzie z pracą na stanowisku kuriera, Józef zatrudnia się w składzie butelek w jednym z supermarketów praskich. Tutaj, dzień po dniu, obcuje z ludźmi, ich historią i problemami. Stara się im pomagać. Pomoc zwykle sprowadza się do swatania, bo jedną z najważniejszych wartości w życiu Tkalouna jest miłość i miłosne uniesienia (nie tylko te platoniczne). Zajęty pracą, pomaganiem innym, Józef nie dostrzega pogłębiającego się kryzysu we własnym małżeństwie. A 40. rocznica ślubu coraz bliżej...

Jeden czy kilka filmów?

Opowieść o "czeskim Piotrusiu Panie", ciepły film o tym, że każdy z nas w życiu tak naprawdę szuka miłości. Zapis kilku dni z życia lubieżnego dziadka, mądry film o przemijaniu, historia małżeństwa, dwójki ludzi, którzy są ze sobą na dobre i na złe. To zaskakujące, ale każdy z tych wątków, odnajdziemy w tym krótkim (zaledwie 100 minutowym) obrazie. Każdy z nich jest zamknięta historią i mógłby spokojnie, "wyjęty" z całości filmu i puszczony w kinach jako film krótkometrażowy. Wymienione zresztą wątki są jedynie wynikiem autora subiektywnych przemyśleń po obejrzeniu dzieła Jana Svěráka. Prawdopodobne jest, że kto inny, o innej wrażliwości znalazłby w "Butelkach zwrotnych" zupełnie inne wątki i myśli przewodnie. I to jest właśnie najmocniejsza strona filmu. Ta "wielość" myśli, które przekazuje nam reżyser i "wielość" możliwych interpretacji filmu.

"Butelki..." ogląda się świetnie. Doskonała gra aktorów (genialny Zdeněk Svěrák!) i duża dawka humoru sprawi, że przez myśl nam nie przejdzie, aby wyjąć płytę z filmem z odtwarzacza.

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu "Butelki zwrotne".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zachęcające :) Zwłaszcza określenie "dziadek napędzany chucią" - nigdy bym tego tak zabawnie nie ujęła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.