Facebook Google+ Twitter

Czeski rząd wyprowadza się z zamku Kolodieje pod Pragą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-13 08:51

W barokowym zamku ministrowie spotykali się od 50 lat przy szczególnie ważnych okazjach. W październiku sąd w ostatniej instancji nakazał zwrot skonfiskowanego po wojnie majątku jego prawowitym właścicielom.

Vitiezslav Kumpera, wnuk przemysłowca Antonina Kumpery, który kupił zamek Kolodieje w 1937 roku, walczył siedemnaście lat o zwrot tej posiadłości. Władze komunistyczne przejęły ją na mocy powojennych dekretów prezydenta Benesza, które umożliwiały konfiskatę mienia „Niemców, Węgrów, zdrajców i kolaborantów". Ale Kumperowie byli „dobrymi Czechami i nie kolaborowali"- stwierdziły już wcześniej władze gminy Kolodieje. „Ich jedyną winą było to, że posiadali majątek", powiedział sędzia Ivan Maly, gdy w styczniu nakazał zwrot zamku. Jego werdykt potwierdził w październiku Sąd Miejski w Pradze.

Dla rządu większym kłopotem niż strata reprezentacyjnej siedziby jest fakt, że musi ją opróżnić. Sporo już wywieziono, ale w rządowych budynkach zabrakło miejsca na resztę. Tym, co jeszcze w zamku zostało, ma się zaopiekować resort spraw zagranicznych. Ministerstwo ma to gdzie przechować, ale tylko do czerwca. Potem konieczna będzie kolejna przeprowadzka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.