Facebook Google+ Twitter

Czeski Senat odrzucił projekt ustawy dotyczący zwrotu majątków kościołów

Senat Republiki Czeskiej odrzucił projekt ustawy prawicowego rządu, dotyczący zwrotu majątków kościołów i związków wyznaniowych. W przeddzień grupa duchownych i teologów opublikowała list otwarty, w którym ostrzega przed skutkami tej ustawy.

 / Fot. Escarlati, GNU1.2, CC2.5Rząd Nečasa i Kalouska pragnie, aby 17 kościołów i związków wyznaniowych (w tym związek gmin wyznania mojżeszowego) otrzymało zwrot nieruchomości o łącznej wartości rynkowej około 75 mld koron czeskich (kcs) oraz 59 mld kcs odszkodowań za mienie, które z różnych przyczyn nie zostanie zwrócone.

Chodzi o odszkodowania za budynki, w których mieszczą się od dawna różne instytucje państwowe, których przenoszenie gdzie indziej byłoby niecelowe lub zbyt kosztowne, a także o lasy zamienione na rezerwaty przyrody, ziemię, na której zbudowano drogi itp. Odszkodowania mają zostać wypłacone na raty w ciągu trzydziestu lat, w związku z czym będą indeksowane tzn. podwyższane o aktualny poziom inflacji.

Łącznie zatem przedstawiciele różnych wyznań i religii otrzymaliby od państwa 134 mld kcs (ok. 22 mld zł). Wicepremier i minister finansów Kalousek dowodzi, że państwo zyskałoby na tym, ponieważ w zamian nie będzie musiało wypłacać co roku 1,5 mld kcs na pensje i emerytury duchownych. Proste obliczenie wykazuje, że państwo zacznie odczuwać dodatnie skutki takiej zamiany za (bagatela!) 89 lat. Tego jednak już minister nie dodaje. Na dodatek przejęcie zobowiązań wypłaty pensji i emerytur duchownych przez Kościoły i związki wyznaniowe będzie następowało stopniowo i państwo zaprzestania dopłacania do nich dopiero po 17 latach. Tłumaczy to chyba w pełni ostrą opozycję czeskich socjalistów, komunistów i centro-lewicy wobec tego projektu ustawy.

Około 80 proc. związanych z tym korzyści materialnych otrzymałby Kościół katolicki, a spośród pozostałych 20 proc. najwięcej otrzymaliby husyci-kalwiniści, luteranie, prawosławni i związek gmin żydowskich. Ze względu na poważny kryzys gospodarczy oraz związane z tym ograniczenia narzucane przez rząd społeczeństwu można uznać to za niemoralne. Tym bardziej, że jednocześnie rząd odrzuca podobne żądania ze strony innych grup ludności, ograbionych swego czasu przez reżim komunistyczny, z rolnikami indywidualnymi i byłymi właścicielami ziemskimi na czele. Z tego powodu ponad trzydzieści osób duchownych, teologów i religioznawców wyznań niekatolickich podpisało wczoraj list otwarty do parlamentu, żądając wycofania się z takiego projektu ustawy dla dobra narodu, państwa i chrześcijaństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

chech
  • chech
  • 16.08.2012 17:35

„Nasze kościoły stałyby się koncernami, prywatnymi spółkami, konkurującymi ze sobą w sprawach handlowych i gospodarczych, goniącymi za zyskiem, co sprzeciwia się ich naukom oraz niezmiennemu powołaniu”
Już są np Koncern Ojca dyrektora, więc po co ten lament - a na temat posiadania jest taki fajny cytacik w biblii coś o uchu igielnym i wielbłądzie.
Jeszcze zwykli ludzie nie odebrali tego co im komuna zabrała a na czele kolejki kto? ano bogobojny Kościół i jeszcze paszczy.
Tak jak u nas tylko tam ktoś zmądrzał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 16.08.2012 15:06

Ci co okradli Kościół zaraz po wojnie - to teraz dziś ich potomkowie, w senacie nadal blokują zwrot majątku.

Złodzieje zamiast być ukarani, dziś w senacie stanowią prawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po Czeskich politykach i ich scenie polityczniej nigdy bym się tego nie spodziewał. Nie powiem zaskoczyli mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-ono-
  • -ono-
  • 16.08.2012 10:40

Oni mogli- my nie bo Polska kropidłem stoi i popiera korupcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa
  • Teresa
  • 16.08.2012 09:24

popieram zacznie się jak u nas lichwiarstwo i marnotrawstwo Kościół utrzymywany jest przez podatnika nie Watykan brawo popieram 100%szkoda że nasi tacy przykupi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.