Facebook Google+ Twitter

Czeskie kino w warszawskim Iluzjonie - słynny reżyser Jiri Menzel

Jiri Menzel – twórca kultowego obrazu „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, wybitny reżyser, niezwykła osobowość. Dla miłośników jego talentu dobra wiadomość - w maju 2013 roku na polskie ekrany wejdzie kolejny film reżysera pt. „Donšajni”.

Plakat / Fot. materiał prasowyW warszawskim Iluzjonie trwa przegląd filmów jednego z najsłynniejszych twórców – Jiriego Menzla. Już tylko dzisiaj i jutro można będzie obejrzeć znakomite filmy tego czeskiego reżysera.
12 maja o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z Jiřím Menzlem, które poprowadzi Grażyna Torbicka z TVP2.

W salach kina Iluzjon obejrzeć można interesującą, multimedialną wystawę materiałów ikonograficznych do filmów J. Menzla z Filmoteki Narodowej i Filmoteki w Pradze - Národní filmový archiv.

Jiri Menzel – twórca kultowego obrazu „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, wybitny przedstawiciel czeskiej szkoły filmowej, niezwykły talent. Urodził się w Pradze w 1938 roku, gdzie skończył szkołę filmową. W 1962 roku zrealizował swój pierwszy, studencki krótkometrażowy film „Umrel nam pan Foester”. Kilka filmów m.in. „Śmierć pana Baltazara” oparte są na znakomitej prozie Bohumila Hrabala. Jiri Menzel to wspaniały obserwator codziennego życia, potrafi z poczuciem humoru, z ironią przedstawić niełatwą, polityczną rzeczywistość swojego kraju.
Jednym z najsłynniejszych dzieł J. Menzla jest wspomniany film z 1966 roku, „Pociągi pod specjalnym nadzorem” („Ostře sledované vlaky”), oparty na prozie Bohumila Hrabala. Za ten pełnometrażowy debiut reżyser otrzymał wiele nagród. Główną Nagrodę w Mannheim 1966, III nagrodę National Society of Film Critics Awards USA, 1968 dla najlepszego filmu, nominację do Złotego Globu 1968 dla najlepszego filmu nie-anglojęzycznego, nominację do nagrody DGAA – Directors Guils of America, USA, 1969 za reżyserię, nominację do nagrody BAFTA 1969 dla filmu, Oscara 1968 dla najlepszego filmu nie-anglojęzycznego.

Interwencja wojsk Układu Warszawskiego (styczeń,1968r.) w celu stłumienia rozruchów antysowieckich w Czechosłowacji przerwała filmową twórczość reżysera. J.Menzel przez sześć lat nie zrealizował żadnego filmu, pracował w teatrach. Dopiero w 1974 powstał dramat obyczajowy „Kto szuka złotego dna”, nominowany w 1975r. do nagrody Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. W 1976 r. stworzył film „Na skraju lasu”, a w 1978 r. „Cudowni mężczyźni z korbką” - nominacja do Nagrody Gold Hugo dla najlepszego filmu fabularnego w Chicago 1979. W 1980 roku reżyser powrócił do prozy Hrabala i powstała znakomita, liryczna komedia „Postrzyżyny”. Film ten został uhonorowany w Wenecji Nagrodą Specjalną dla Reżysera „za humor, smak i optymistyczną witalność” – 1981r. W 1985 roku J.Menzel zrealizował film „Wsi moja sielska, anielska” - Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Specjalna Jury w Montrealu 1986 oraz nominacja do Oscara. Trudno wymienić tu wszystkie nagrody jakimi został obsypany ten niezwykły reżyser.

Jiří Menzel nadal jest w znakomitej twórczej formie, pracuje w teatrach, wykłada reżyserię na uczelni filmowej w Pradze. Jako reżyser zrealizował 29 filmów fabularnych i telewizyjnych, sprawdził się też jako aktor i scenarzysta. W 1996 roku otrzymał Czeskiego Lwa za całokształt twórczości, został też odznaczony Medalem Za Zasługi I stopnia. Dla tysięcy miłośników jego talentu dobra wiadomość - już maju 2013 roku na polskie ekrany wejdzie kolejny, trzydziesty film reżysera pt. „Donšajni”.

Chciałabym także zachęcić do odwiedzenia trwającego w Warszawie, a od jutra także we Wrocławiu
10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. W środę 8 maja odbyło się uroczyste otwarcie jubileuszowej, dziesiątej edycji tego bogato reprezentowanego festiwalu. Festiwal będzie do 19 maja 2013. Zapraszam także Tutaj

Rezerwacja biletów w kinie Iluzjon www.iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Tel. 692 804 460 Bilety w cenie od 11 do 13 zł. Wszelkie informacje http://www.iluzjon.fn.org.pl

W ramach warszawskiego przeglądu filmów Jiriego Menzla znalazły się następujące tytuły:
• Zbrodnia w żeńskiej szkole
• Perły na dnie
• Pociągi pod specjalnym nadzorem
• Kapryśne lato
• Zbrodnia w nocnym klubie
• Skowronki na uwięzi
• Kto szuka złotego dna
• Na skraju lasu
• Cudowni mężczyźni z korbką
• Postrzyżyny
• Święto przebiśniegu
• Wsi moja sielska, anielska
• Koniec starych czasów
• Obsługiwałem angielskiego króla

Nie wiesz, co obejrzeć wieczorem w telewizji? Szukasz propozycji filmowych i serialowych? Sprawdź aktualny program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.