Facebook Google+ Twitter

Czeskie kopalnie węgla zwolnią 3 tysiące osób

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-12 13:53

Notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Londynie holenderska spółka New World Resources zapowiada zwolnienie do końca roku 3 tysięcy pracowników. NWR jest właścicielem największego producenta węgla kamiennego w Czechach, a także polskiej spółki wydobywczej Karbonia.pl.

Według rzecznik NWR Petry Maszinovej, firma planuje zwolnienie półtora tysiąca ludzi w kopalniach oraz pięciuset pracowników zamykanej koksowni "Jan Szverma" w Ostrawie. Kolejnych tysiąc osób straci zatrudnienie w ramach ograniczania kosztów działalności. Tych, którzy pozostaną, dotkną zaś uzgodnione ze związkami zawodowymi redukcje płac.

NWR jest obecnie pracodawcą dla niemal 20 tysięcy ludzi w Czechach. To o ponad półtora tysiąca mniej niż w poprzednim kwartale, który przyniósł firmie stratę ponad dwóch milionów euro. Rok wcześniej, w pierwszym kwartale 2008 roku, spółka wypracowała zysk w wysokości 118 milionów euro.

NWR posiada w Czechach sześć kopalń w sąsiadującym z Polską zagłębiu ostrawsko-karwińskim - w tym pięć czynnych - a także dwie koksownie i spółkę energetyczną. Jej polska spółka Karbonia.pl jest właścicielem zlikwidowanej kopalni Morcinek w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim. Od ubiegłego roku spółka posiada koncesję na wydobywanie węgla w Dębieńsku, w powiecie rybnickim, gdzie prowadzi prace badawcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.