Facebook Google+ Twitter

Czesław Lang o kolarstwie i Nutella Mini Tour de Pologne

Wyścig Dookoła Polski jest fantastyczną imprezą, która daje możliwość pokazania się już najmłodszym "kolarzom". O tej ciekawej inicjatywie rozmawiałem z organizatorem Tour de Pologne - Czesławem Langiem.

 / Fot. Leszek Szymański PAPAdam Baranowski: Nutella Mini Tour de Pologne po raz drugi wystartuje przy okazji Wyścigu Dookoła Polski. Dlaczego właśnie dzieci? Czy wcześniej powstał projekt w Pana głowie i nie było możliwości realizacji?
Czesław Lang - Wyścigi dla dzieci i młodzieży zawsze były mi bliskie sercu. Tutaj mówimy o rowerach szosowych, ale rajdy rowerowe dla dzieci i młodzieży robimy od 14 lat przy okazji kolarstwa górskiego, przy Grand Prix MTB. Przy dużym Tour de Pologne robiliśmy już wcześniej wyścigi, ale teraz to jest drugi rok z rzędu jak pozyskaliśmy do współpracy partnera, który myśli podobnie jak my. Jest to firma Ferrero, która uważa, że poprzez sport należy wychowywać dzieci, zachęcać młodzież do uprawiania sportu, do zdrowego trybu życia. I taka jest nasza strategia i nasze założenie. Nie ma lepszej okazji niż propagowanie kolarstwa dla dzieci przy dużym Tour de Pologne. Przy imprezie międzynarodowej, kolarskiej Lidze Mistrzów, na którą przyjeżdżają przedstawiciele 50 państw ( a jest to impreza na najwyższym światowym poziomie, gdzie jest duże zainteresowanie mediów), świetnie sprawdza się włączenie dzieci i młodzieży. Dlatego zapraszamy je, by przyjechały.

Co dla dzieci jest największą nagrodą?
- Dla nich nagrodą jest to, że są traktowane jak prawdziwi zawodnicy, że są kibice, media, że mają swój numer startowy, że mogą rywalizować. Dzieci czują się jak prawdziwy peleton i to właśnie dla nich jest największą frajdą. Chodzi o to, żeby pokazać się w telewizji, żeby nazwisko było w prasie, żeby się wyróżnić.

Jakie są główne założenia Mini Tour'u?
- Zdecydowanie na pierwszym planie wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sport, pokazanie ciekawej strony sportu, odciągnięcie od komputera. Pokazanie dzieciom, że mamy dla nich fajną imprezę. Również ważna jest promocja zdrowego trybu życia oraz przełamanie własnych ograniczeń.

A może chodzi o stworzenie mody na kolarstwo?
- Moda na kolarstwo istnieje. Pokazali to dzisiaj ludzie z Gdańska. 1200 osób wystartowało w naszej dzisiejszej imprezie (LangTeam MTB - przyp. Red.). Moda na rower jest bardzo duża. Najczęściej jest to rower górski, ale coraz więcej ludzi przesiada się na szosówki. Jak ktoś znajdzie dobre trasy to korzysta. Dobrze to wygląda na Mazurach czy na Kaszubach. Uważam, że jest to sport najbardziej masowy, bo do korzystania z uroków tej dyscypliny wystarczy naprawdę niewiele. Niezależnie od pogody po prostu możesz wsiąść sam na rower i jechać.

Czy podczas mini Tour de Pologne narodziły się już jakieś talenty?
- My nie jesteśmy w stanie śledzić później losów tych dzieci. Ale wiemy, że po wyścigach wielu młodych ludzi trafia do klubów. Najważniejsze to zachęcić ich do uprawiania sportu. Żeby osiągnąć sukces potrzebne są właśnie chęci.

Teraz dzieci już w wieku 9 lat mogą startować, a Pan wsiadł na rower w wieku lat 14.
- Tak, tak. To właśnie był Mały Wyścig Pokoju. Wystartowałem na rowerze mojej mamy, ukraińskiej damce i tak się zaczęła moja przygoda z kolarstwem. Zapisałem się do klubu i tak się potoczyło to dalej. Dlatego bardzo bliskie sercu są mi wyścigi dla dzieci.

Opowie Pan coś więcej na ten temat?
- Wszystko zaczęło się od Małego Wyścigu Pokoju. A dokładnie od tego, że chciałem mieć rower wyścigowy, a w tamtych czasach, a były to lata 70., było to wręcz niemożliwe. Jedyną drogą, aby dostać taki rower było zapisanie się do klubu sportowego, a żeby się do niego dostać trzeba było się czymś wykazać. Co jakiś czas był organizowany taki MWP. Jeden z nich organizowany był właśnie w Bytowie. Moja szkoła mnie nie wystawiła, więc mój szwagier, który był nauczycielem wychowania fizycznego w innej szkole, zgłosił mnie do tego wyścigu. Nie miałem roweru, więc wziąłem damkę mojej mamy. Kierownicę przekręciłem, założyłem granatowe szorty, podkoszulkę i pojechałem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.