Facebook Google+ Twitter

Czesław Lang o kolarstwie i Nutella Mini Tour de Pologne

Wyścig Dookoła Polski jest fantastyczną imprezą, która daje możliwość pokazania się już najmłodszym "kolarzom". O tej ciekawej inicjatywie rozmawiałem z organizatorem Tour de Pologne - Czesławem Langiem.

Dopiero jak kolarze dojechali do miasta, to pogoda się zepsuła, a na trasie na dodatek był rozlany olej i opony im się ślizgały. Było niebezpiecznie, ale nie zlekceważyli publiczności, bo przejechali 3 rundy. Wolno, ale przejechali. No i nie finiszowali, bo warunki nie były korzystne.

Jednak dzieci pokazały tam charakter.
- Tak, dzieciaki tam się ładnie pokazały. Spełniło to swoją rolę. Było tam prawie 300 uczestników i zrobili wszystko, na co ich było stać.

W tym roku została zmieniona data imprezy. Co Pan o tym myśli?
- Ja cieszę się, że została zmieniona data Tour'u z września na sierpień. Na pewno więcej kibiców będzie na trasach, no i dzieci będą chętniej startowały. Będą wakacje, będzie więcej wolnego czasu, rodzice chętniej będą pomagać dzieciakom.

Do kogo jest skierowana ta inicjatywa i jak wygląda punktacja?
- Do wszystkich. W zawodach bierze udział wiele grup. Zarówno szkoły, domy dziecka, jak i rodziny. Na danym etapie jest prowadzona klasyfikacja drużynowa, nie ma klasyfikacji generalnej. Nie chcemy tego robić, bo to byłoby poniekąd zmuszanie ludzi do jeżdżenia po całej Polsce. Nie chcemy eksploatować dzieci. Dla nich to ma być zabawa.

Ludzi może odstraszać doping, który swego czasu był bardzo powszechny wśród kolarzy. Jednak wiele się robi, aby to się zmieniło.
- Piękne jest właśnie to, że zaczęła się walka z dopingiem. Jest paszport biologiczny, wyrównuje to szanse wszystkich zawodników. Nie robi się to monopol tylko dla bogatych, dla tych, których stać na "koks", ale wszyscy mogą walczyć na równych zasadach. Zresztą jest to również wielka szansa dla sponsorów, którzy odchodzili od tego sportu po serii wpadek. Może to zachęcić również młodych ludzi do kolarstwa. Rodzice chętnie będą swoje dzieci wprowadzać w ten świat, wiedząc, że nie muszą korzystać z niedozwolonych używek, aby odnosić sukcesy. Jeśli ktoś jest zdolny, to będzie miał szansę na sukces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.