Facebook Google+ Twitter

Czesław Mozil śpiewał, śpiewa i niech śpiewa

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2008-05-16 17:32

W Polsce mamy w sumie wielu utalentowanych artystów, ale - niestety - większość z nich marnuje się w swojej próbie naśladowania projektów zagranicznych. Aż tu nagle na scenę wkracza Czesław Mozil...

Okładka albumu "Debiut", Mystic Production / Fot. wyk. Jaśmina Parkita

Świeży oddech


Czesław Mozil przyprowadza ze sobą świeżość. Od 2002 r. koncertował w Polsce pod szyldem rewelacyjnego projektu Tesco Value (kilka piosenek można posłuchać na oficjalnym MySpace Czesława).

Zetknąłem się z tą muzyką pewnie tak samo jak większość - wpadając na teledysk Maszynka Do Świerkania. Poszperałem i wpadłem na inne jego piosenki nagrywane na żywo w jakimś radiu. Wyszperałem informacje o tym, że właśnie wydał debiutancki album zwany - nie uwierzycie - "Debiut", heh!

Od pierwszych sekund zaczarowała mnie ta muzyka - niezwykły głos Czesława, barwna muzyka i genialne, niecodzienne teksty. Minęły raptem dwa dni i już nabyłem egzemplarz "Debiutu". Dużo osób chciało ją mieć więc musiałem się bić, ale na szczęście wygrałem tracąc mniej niż 1/2 krwi. Po powrocie do domu, rozsiadłem się i odpaliłem album...

Barwny dźwięk


Cudowne teksty (które według wielu to bzdury, ale jeżeli nie czujesz potrzeby by liryki były turbo-męskie, to zauważysz, że mają swój przekaz) napisane w sposób bardzo pomysłowy na czatcie portalu Multipoezja w Onet.pl (kolejne linijki były pisane przez różne osoby, a nad całością czuwał poeta Michał Zabłocki).

Kompozycje muzyczne zróżnicowane, barwne, ale - na szczęście - w jakiś piękny sposób do siebie pasujące. Niesamowita mieszanina instrumentów (perkusja, trąbki, gitary, mandoliny, akordeon, pianino, klawisze, saksofon, kontrabas), która w kolejnych piosenkach przybiera różne połączenia i proporcje nie pozwalając się nudzić.

Moja ukochana piosenka - "Pożycie Małżeńskie" kończy się w niesamowity sposób. Czesław śpiewa raz po raz smutnym głosem:
"o ptaszka rozmiary się stara
i w łóżku czy nie jest ofiara"


Czesław Śpiewa / Fot. wyk. Jaśmina ParkitaPodczas, gdy żeński chór śpiewa coraz głośniej i chociaż śpiewa dokładnie te same słowa, słuchając tego w jakiś dziwny sposób odnoszę wrażenie jakby próbowały go pokonać. Chwilami Czesława słychać naprawdę ledwo, ale to podkreśla wagę tych słów, które konsekwentnie powtarza.

- Nienawidzę przeintelektualizowania muzyki, tego, jak z prostych, szczerych rzeczy próbuje się robić coś głębszego, szuka się w nich jakiejś głębszej prawdy - powiedział Czesław w wywiadzie dla Ultramaryny.
I chociaż ogólnie w kwestii liryk bliżej mi do podejścia muzyków np. zespołu Tool, którego każda piosenka to osobne literackie dzieło sztuki, to w przypadku muzyki Czesława absolutnie odpowiada mi dziecinność tekstów.

Zachęcam gorąco do zapoznania się z tym albumem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

eecvah
 • eecvah
 • 13.07.2011 17:31

5LG7PW <a href="http://zapacacijvrx.com/">zapacacijvrx</a>, [url=http://ogleockcmxac.com/]ogleockcmxac[/url], [link=http://yyeitfztnawk.com/]yyeitfztnawk[/link], http://gzslkcalfwwh.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
 • Kasia
 • 31.05.2011 21:05

Odwiedź fanpage Bloga:
http://www.facebook.com/pages/Czes%C5%82aw-%C5%9Apiewa-Blog/215192131835416
I samego Bloga o Czesławie:http://czeslawczeslaw.blogspot.com/
:) Pozdrawiam: Kasia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam na wielu koncertach Czesia i zawsze było świetnie.Jak się komuś nie podoba nie musi słuchać.Ja tam jestem Czesiem zauroczona i na szczescie nie tylko ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.06.2008 13:33

No przyznam, że tu masz rację. Chociaż prawda jest taka, że to, że kogoś słuchają tłumy wcale nie musi znaczyć, że jest dobrym artystą, ale też wcale nie musi temu zaprzeczać... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

taaa, a Gosia Andrzejewicz, to prawdziwa artystka bo słuchają ją tłumy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.05.2008 13:48

Szanuje Twoją opinię, ale coś w jego muzyce jednak widzą skoro słuchają i kupują tłumnie płyty... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma głosu, nie ma tekstów, nie ma charyzmy. Nie rozumiem fenomenu Czesława. Ani to szczególnie oryginalne, bo w kraju mamy wszak Motion Trio, a zagranicą Beirut, Tiersena i Bregovica. Jednak wszyscy i tak się ekscytują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.05.2008 09:40

Jak rozmawiałem z Czesławem to mówił, że dużo osób właśnie nie lubi "Pożycia Małżeńskiego", ale mi ta piosenka bardzo się podoba :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też uwielbiam "Pożycie Małżeńskie" :). Plus za artykuł, bo wciąż wiele osób nie słyszało o Czesławie, a tę muzykę na pewno warto poznać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.05.2008 00:07

oczywiscie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.