Facebook Google+ Twitter

Czesław zaŚpiewał w warszawskiej Stodole

Współautorzy: Kuba Kubajewski

Koncerty T. Love, Hey czy Lao Che to czysta energia - gitary, hałas, szybkie tempo. Ludzie "pogują" pod sceną, "latają", zdzierają gardła śpiewając z kapelą. Czy podobna energia może być na koncercie gdzie pod sceną są... miejsca siedzące?

Występ Czesława w Stodole. / Fot. Adam KuryłoByłem na wielu koncertach w Stodole - Vavamuffin, Hey, T. Love i na sali zawsze było pełno dymu papierosowego, piwa, potu, a przede wszystkim mnóstwo energii. Koncert Czesława był inny.

Pierwsza różnica - scena. Na koncertach rockowych zazwyczaj można zauważyć ogólny bałagan - wzmacniacze, przestery, kable, statywy. Podczas koncertu Czesława, oprócz niezbędnych urządzeń, na scenie można było zobaczyć kanapy i fotele, na których muzycy od czasu do czasu spoczywali, obrazy i inne dekoracje. Na uwagę zasługiwała gustowna czerwona konewka z kwiatami stojąca na fortepianie.

Druga różnica. W Stodole często spotyka się młodzież licealną bądź studentów - wszak to Centralny Klub Politechniki Warszawskiej. Tym razem średnia wieku była znacząco wyższa - myślę, że liczba 30 lat byłaby wiarygodną średnią.

Trzecia różnica - muzyka. W Stodole często graja zespoły rockowe. Czesław Śpiewa to tak zwana muzyka alternatywna. Zamiast gitar i dudniącej perkusji - akordeon, fortepian, tuba, syntezator, fleciki i temu podobne. Piękna wirtuozka muzyczna towarzysząca Czesławowi wykorzystała nawet dźwięk wydawany za pomocą swojego palca i jamy ustnej (policzka) przypominający odgłos otwieranej butelki.

Muzycy zagrali kilkanaście utworów. Moją uwagę przykuło wykonanie utworu "Mieszko i Dobrawa jako początek państwa polskiego" - chyba najbardziej dynamicznej piosenki artysty. Na płycie słychać
m.in. gitarę elektryczną i perkusję. Otóż na koncercie Czesław odśpiewał kawałek akompaniując sobie jedynie na fortepianie. Zespół grał niemalże naprzemiennie utwory anglojęzyczne oraz polskie kompozycje. Oczywiście nie zabrakło największych hitów ze świeżego albumy "Debiut" - ballady "Żaba tonie w betonie", "Pożycie małżeńskie", "Tyłem do przodka" oraz hitu nad hity "Maszyna do świerkania". Czesław na akordeonie zagrał dopiero w ostatnim utworze przedstawienia.

Podobieństwo. Energia i dobra zabawa. Publiczność szczególnie rzęsistymi oklaskami nagradzała utwory z najnowszej płyty, które już dobrze znała. Jednak także niektóre angielskie teksty potrafiły rozbawić widownię. Muzyk bisował dwa czy trzy razy - co mnie zaskoczyło - nawet po włączeniu świateł przez obsługę, co jest zazwyczaj traktowane jako znak - "rozejść się".

Występ Czesława można trochę potraktować jak dobry kabaret. Miał doskonały kontakt z publicznością, dużo improwizował. Obroną ręką wyszedł z sytuacji, gdy podniosły się protesty publiczności dotyczące słabego nagłośnienia (niestety jak najbardziej uzasadnione - mimo prób akustykom nie udało się zlikwidować "charczenia" w prawej kolumnie).

Koncert grupy Czesław Śpiewa można uznać za ciekawe wydarzenie - bardziej teatralno-rozrywkowe niż muzyczne ale to raczej ze względu na słabości techniczne nagłośnienia, bo muzyka jest niezwykle przyjemna dla ucha. Ja byłem zadowolony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.09.2008 19:17

plus szczególny za
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2008 08:52

+
fantastycznie opowiedziane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czesław jest magiczną osobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takiej spoczywająco- siedzacej Stodoły to chyba jeszcze nie było.
Od wczoraj jestem w trakcie zaznajamiania się z muzyką śpiewającego Czesława i kto wie może na kolejny koncert tego artysty uda mi się dotrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam już płytę od jakiegoś czasu. Czesław wymiata :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

poprostu bomba;-) alternatywa dla myślących;-) płyty Czesława rozchodzą się jak świerze bułeczki!!! W empiku trzeba zamówić sobie, płytę tydzień wcześniej bo brakuje;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.