Facebook Google+ Twitter

Częstochowa: Droga drodze standardem nierówna

Częstochowskie drogi są odśnieżane w kolejności przypisanych im rang. Dlatego ulicami, które mają mniejsze znaczenie komunikacyjne, prawie nie da się wjechać do miasta. Odśnieżane są jako ostatnie, często interweniować muszą mieszkańcy.

Zaspa na granicy administracyjnej Częstochowy. / Fot. Paweł JędrasiakJechałem samochodem w niedzielne popołudnie. Zaskoczył mnie stan utrzymania drogi tuż na granicy administracyjnej Częstochowy. Chcąc wjechać do miasta, musiałem jechać pod prąd, lewym pasem ul. Połanieckiej. Prawy - schował się pod śnieżną zaspą, tak bardzo, że nie odważyłem się pokonywać jej, nawet pojazdem.

Czyżby ćwierćmilionowej Częstochowy nie było stać na odśnieżenie drogi? Przy wjeździe do miasta, wita nas ono zaspami, białą drogą, którą należy jechać poniżej 20 km/h. Nie jest to ładna wizytówka miasta. Twierdzą tak mieszkańcy, ale też współpasażerowie, jadących ze mną. Na zdjęciach widać wyraźny kontrast między drogą w Częstochowie, a pobliską Marianką Rędzińską, której to gmina oczyściła jezdnię aż do asfaltu. Która gmina lepiej utrzymuje jezdnię? / Fot. Paweł Jędrasiak

W poniedziałek wysłałem do Miejskiego Zarządu Dróg zapytanie w tej sprawie. Marta Górska, rzeczniczka prasowa MZD, poinformowała wczoraj, że ul. Połaniecka jest utrzymywana w trzecim, czyli najniższym, standardzie utrzymywania dróg o nawierzchni twardej, nie będących drogami krajowymi i trasą przejazdu komunikacji miejskiej.

- Ulice należące do standardu trzeciego odśnieżane są w razie potrzeby, po interwencjach mieszkańców lub po kontrolach inspektorów Miejskiego Zarządu Dróg. Ul. Połaniecka, jak wiele innych, została w dniu 16 lutego 2009 r. skontrolowana i odśnieżona na tyle, by kierowcy mogli się bezpiecznie po niej poruszać. Po powtórnej kontroli, która ujawniła miejsca zaśnieżone oraz zaspy w pasie drogowym, zgłoszono ją do ponownego od płużenia - odpowiedziała Marta Górska. Gm. Rędziny. Widok na granicę administracyjną Częstochowy. / Fot. Paweł Jędrasiak

Bartek, mieszkaniec ww. ulicy potwierdza, że służba utrzymania dróg nie pojawia się tu w ogóle. - Pług przecina Połaniecką wielokrotnie, przy odśnieżaniu i posypywaniu ul. Meliorantów. Ułatwia przejazd autobusom miejskim i dojazd mieszkańcom do centrum. Dalej nie zapuszcza się, a pługi jadące Połaniecką do Rędzin, albo zjeżdżające z krajowej jedynki, nie opuszczą sprzętu na asfalt, bo nikt nie zwróci im za zwiększone spalanie. Chyba, że one same nie mogą przejechać dalej... - ironizuje.

Rozmówca przyznaje, że drogą biegnącą przez Mariankę kursuje gminna komunikacja, ale niezwykle rzadko - średnio jeden kurs na 1-2 godz.
- Mimo to, opłaca się im czyścić drogę, aż do czarnego asfaltu. W Częstochowie nawet z tym mają problemy - dodaje.

Rzeczniczka Górska zapewniła Wiadomości24.pl, że Połaniecka będzie ponownie odśnieżona. Tak też się stało. Droga jest już przejezdna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.