Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30847 miejsce

Częstochowa (mniej) znana

Co kojarzy się z Częstochową? Oczywiście Jasna Góra. Z wymienieniem innych atrakcji większość Polaków ma spory problem. Tymczasem jest tam jeszcze kilka wartych obejrzenia miejsc, i to niekoniecznie związanych z ruchem pielgrzymkowym. Zapraszam więc do zwiedzania...

Skomplikowana rzeźba wykonana z tylko jednej (!) zapałki / Fot. fot. Paweł TułodzieckiPierwszym punktem niezwiązanej z Jasną Górą wycieczki jest, znajdujące się przy ul. Ogrodowej 68, Muzeum Produkcji Zapałek. Ta wciąż czynna fabryka powstała w drugiej połowie XIX wieku.
Co ciekawe, została wybudowana przez Niemców na terenach należących w ówczesnym czasie do Rosji, a maszyny produkcyjne zostały wykonane przez Austriaków. Te najstarsze, nadal działające i wytwarzające zapałki pochodzą z początku dwudziestego stulecia.
Gdy zapałki są już w pudełkach ta maszyna je... zamyka / Fot. fot. Paweł Tułodziecki
Samo muzeum powstało w 2002 roku. Od tamtej pory turyści, oprócz wszystkich etapów produkcji zapałek, mogą oglądać kolekcję rzeźb wykonanych z jednej (choć czasem trudno w to uwierzyć) zapałki autorstwa Anatola Karonia, przegląd zapałczanych etykiet czy autentyczny film nakręcony podczas wielkiego pożaru zapałczarni z pierwszej połowy XX wieku. Największą atrakcją jest jednak pochodząca z lat 30. XX wieku linia produkcyjna. W trakcie zwiedzania turyści mogą na własne oczy zobaczyć cały proces produkcji zapałek i gotowy wyrób końcowy w naprawdę wielu odmianach. Obok tradycyjnych etykiet z czarnym kotem (to chyba najsłynniejszy wzór z częstochowskiej fabryki) są tam również etykiety z herbami miast, prezentujące stroje ludowe, rośliny czy... kandydatów w wyborach.
Kopalniany korytarz / Fot. fot. Basia Salamon
Kolejnym ciekawym i całkiem "nieczęstochowskim" obiektem jest - znajdujące się w podjasnogórskim Parku Staszica - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Przypomina ono, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w okolicy działały kopalnie. Jest to jedna z najmłodszych atrakcji miasta, otwarta w maju 2008 roku.

Cała placówka urządzona jest na wzór dawnych kopalni. Turyści mogą zobaczyć górnicze narzędzia i stroje oraz - co najważniejsze - replikę kopalnianego korytarza. Są w nim wagoniki służące do przewozu żelaza, kilofy i inne narzędzia, z którymi pracowali częstochowscy górnicy itp.
Cmentarzysko w skansenie na Rakowie / Fot. fot. Basia Salamon
Odchodząc od centrum, warto wybrać się do Skansenu Archeologicznego położonego w częstochowskiej dzielnicy Raków. Wśród niezbyt przyjemnej atmosfery miejskiej sypialni, znajduje się mały budynek, a w nim same skarby. Nie lada atrakcją są znaleziony właśnie na tym terenie ślady osadnictwa sprzed 700-400 lat przed naszą erą. Makieta łużyckiej osady w skansenie archeologicznym / Fot. fot. Basia SalamonGłównym elementem wystawy jest cmentarzysko kultury łużyckiej. Oprócz niego w skansenie można zobaczyć makietę pierwotnej osady i scenki rodzajowe przedstawiające życie ówczesnych mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak widać Jasna Góra nie jest jedyną atrakcją Częstochowy. Dlatego po odwiedzeniu klasztoru paulinów warto również wyjść poza jasnogórskie wzgórze. Sama tak zrobiłam i nie żałuję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

bardzo ciekawa wycieczka

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie że pokazujesz rzeczy o których mało który turysta czy pielgrzym wie :) (+)

Może na tej interaktywnej mapie woj. śląskiego znalazłoby się miejsce dla muzeum zapałek na przykład.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.