Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33732 miejsce

Częstochowa: MPK szaleje!

Słonecznie popołudnie, 18 sierpnia. Zaplanowałam wyjazd do centrum miasta. Autobus mam za kilka minut. To dobrze, bo zdążę sobie kupić w kiosku ulgowy bilet. Jednak biletów nigdzie nie ma, bo…

Nagłówki gazet o podwyżkach w częstochowskim MPK. / Fot. Olga Stachowicz„MPK w Częstochowie Sp. z o.o. informuje, że zgodnie z uchwałą nr 327/XXIX/2008 Rady Miasta Częstochowy z dnia 30 czerwca 2008 roku, od dnia 18 sierpnia 2008 roku zmienia się taryfa opłat za przejazdy komunikacją miejską realizowaną przez nasze przedsiębiorstwo. Nowe taryfikatory są dostępne we wszystkich autobusach i tramwajach oraz na stronie internetowej www.mpk.czest.pl w zakładce "TARYFA OPŁAT" – czytam wieczorem na głównej stronie internetowej częstochowskiego MPK. Nowy cennik zaskoczył, jak się okazuje, nie tylko nas, pasażerów, ale i częstochowskiego przewoźnika, bo… nie zdołano wydrukować biletów o nowych nominałach na czas.

Dlatego też było niemożliwym, aby praworządnie odbyć podróż. Jedynie w jednym z kiosków „RUCHU” udało mi się kupić bilet ulgowy, gdzie na normalnym nominale (stara cena: 1,10 zł) została postawiona pieczątka z napisem – cena 1,25 zł. – To skandal! – mówili mieszkańcy Częstochowy – nigdzie nas nie poinformowano o tym, że bilety drożeją. Jest w tym racja. Jedyne „ogłoszenie”, jakie mogliśmy znaleźć, znajdowało się przy szybie kierowcy, gdzie maleńką czcionką na białej kartce mogliśmy poznać nową tabelkę z cenami. Na wspomnianej przeze mnie karteczce nie mogliśmy jednak zobaczyć, że droższe ceny biletów obowiązują właśnie od 18 sierpnia. – To się nazywa informowanie? – grzmieli częstochowianie.

- Jak to zdrożały? – oburzyła się pasażerka jednego z miejskich autobusów – Czemu o tym MPK nie poinformowało? Przecież mogli tak po ludzku ogłosić, a tak to skąd ja miałam to wiedzieć? Fakt, pasażerka podróżująca autobusem linii 21 mogła o tym nie wiedzieć. – Pani w kiosku sprzedała mi normalny bilet po starej cenie 2,20 zł. I taki właśnie skasuję, a niech mnie łapią kontrolerzy! I co? Karę dadzą? Jak ja biletu normalnie kupić nie mogę? – informowała donośnym tonem kierowcę pojazdu.

Bilet z pieczątką. / Fot. Olga StachowiczJak dowiadujemy się na łamach dodatku lokalnego „Gazety wyborczej” w Częstochowie z poszukiwaniami biletów w innych dzielnicach było podobnie: „W centrum wznowiliśmy poszukiwania biletów: tylko przy wejściu na Wały i przy Centrum kioskarki dysponowały deficytowym towarem. Ale nie w postaci jednego biletu, lecz dwóch – za 2,2 zł i 30 gr. Tych drugich chcieliśmy kupić dziesięć, by uzupełnić pozostały w portfelu zapas starych za 2,2 zł. – Bilety sprzedaję tylko w kompletach, samych „trzydziestek” nie mam – padła odpowiedź”.

- Żaden kiosk nie otrzymał biletów w nowych nominałach – MPK potwierdziło „Gazecie”. Rzecznik MPK, Marcin Maranda tłumaczył, że nie zdążyli z drukiem, bo od podpisania przez wojewodę uchwały rady miasta mówiącej o podwyżce minęło za mało czasu na to, by wyłonić jedną firmę w procedurze przetargowej i wydrukować bilety.

Hurtownikom zaproponowano bilety z dopłatami. „Dopłat” nie chcą wszyscy. Jedynie Ci, którzy mają zapas biletów po starej cenie. Chętni mogą je uzyskać w punktach MPK. Ciekawostką jest jeszcze to, że w kasach przewoźnika na pl. Daszyńskiego „dopłaty” występowały jedynie jako kompilacja kwitków za 20 i 10 groszy. Dlatego też podczas jednej wyprawy czy to autobusem, czy to tramwajem, możliwym będzie (już jest!) na razie kasowanie biletów aż trzy razy!

Wszystkie ceny oraz więcej informacji o nowych taryfach: tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Bo to Częstochowa właśnie...;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie korzystaj zbyt czesto z GW i innych pisemek, tylko staraj sie sama kontaktowac z rzecznikami prasowymi. Taki material ma wieksza wartosc. Pierwsze koty za płoty!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ u mnie narazie nie drożeją ale już się przymierzają:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

też się zgadzam - zgrabnie i ciekawie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

u mnie też drożeją bilety, tylko, że miesięczne (za 25 km u prywatnego przewoźnika płacę 110 zł) ciekawe ile będzie od września...
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobre, bo aktualne i sprawnie napisane

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Warszawie było podobnie, kiedy zmieniono taryfę. Pierwszego dnia po zmianie nigdzie nie mogłam kupić biletu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Olga, bardzo dobry materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

smutna rzeczywistość (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to Polska właśnie...;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.