Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7632 miejsce

Częstochowa. Ryneczek na Wałach Dwernickiego wreszcie otwarty

Po kilkumiesięcznym remoncie, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku, na popularny wśród częstochowian ryneczek wrócił handel.

Brama główna / Fot. Piotr Ciastek Takich nieprzebranych tłumów nie widziano na ryneczku od dawna. Większość odwiedzających targowisko przyszła tu z ciekawości, aby ocenić efekty remontu i zobaczyć, czy i w jaki sposób zmienił się proponowany tu asortyment. Wielu z sentymentem patrzyło na niektóre obiekty „ocalone” ze starego targowiska, otoczone nowymi i schludnymi pawilonami.Historia


Ryneczek przed remontem / Fot. Stowarzyszenie KupcówHistoria ryneczku została zapoczątkowana w latach 60., kiedy to na targowisku przy Wałach Dwernickiego handlowano kwiatami z wózków i warzywami z koszyków i stołów. Pod koniec lat 70. na ryneczku pojawiły się drewniane kioski handlowe. Pierwsze plany przebudowy zaczęto obmyślać już w latach 80., jednak dopiero niedawno udało się wcielić je w życie. Pod koniec lat 90. ryneczek zaczął podupadać, a większość stoisk spożywczych zastąpiły stragany z tandetną chińską odzieżą.

Po remoncie


Ryneczek po remoncie / Fot. Piotr CiastekModernizacja targowiska nie tylko zmieniła estetykę i funkcjonalność obiektu (do pawilonów doprowadzono media), ale także sprawiła, że powróciły na nie branże, które wcześniej zostały z niego wyparte. Wejście na ryneczek zdobi brama dopasowana (przynajmniej w założeniach) do architektury zabudowań alei. Komfort zakupów poprawił się dzięki szerokiemu pasażowi i zadaszeniu, które chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nowością jest także zainstalowanie oświetlenia, nagłośnienia i monitoringu. Dzięki przypadkowemu rozmieszczeniu punktów handlowo-usługowych ryneczek zachował swój jarmarczny charakter.

Kapela biesiadna „Grupa Romana” / Fot. Piotr Ciastek W dzień otwarcia na kupujących czekało wiele atrakcji przygotowanych przez Stowarzyszenie Kupców. Niczym na dawnych jarmarkach pojawili się różnego rodzaju grajkowie m.in. kapela biesiadna „Grupa Romana”. Wśród odwiedzających przechadzali się klauni i szczudlarze, można było także spotkać kataryniarza z papugą Arą. Po hali roznosił się zapach grillowanego oscypka i pieczonej kiełbasy, a dzieci kusiła smakowita wata cukrowa. Nie wszystkim jednak udało się otworzyć stoiska, w części z nich trwały jeszcze pośpieszne prace remontowo-porządkowe. Kataryniarz / Fot. Piotr Ciastek


Nowa kładka


Nowa kładka nad torami kolejowymi prowadząca na ryneczek / Fot. Piotr Ciastek
Podczas inauguracji targowiska udostępniono mieszkańcom nową kładkę przerzuconą nad torami, dzięki której łatwo można przedostać się z okolic filharmonii na ryneczek i pobliską ulicę Jasnogórską.Ryneczek „Bis”


W bramie obok ryneczku, gdzie na czas remontu przeniosła się część handlujących, sprzedaż jednak nie zostanie wstrzymana, gdyż właściciel terenu zgodził się na dalszą działalność tego prowizorycznego targowiska. Może ono stanowić konkurencję (głównie cenową) dla zmodernizowanego ryneczku, gdzie ceny zapewne będą wyższe. Działalność ta psuje jednak wizerunek pobliskiego Biznes Centrum, gdzie znajduje się największe skupisko pubów i kafejek w Częstochowie, bo jak tu zabrać znajomych z innego miasta na kawę czy pizzę, kiedy trzeba w tym celu przebrnąć przez bazar wyglądający jak z minionej epoki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mila
  • mila
  • 10.01.2011 19:49

Czy ktos wie, gdzie z ryneczku przeniósł się sklep z butami "Zbych" ? Chyba był pod Nr 8 lub 9 .Jechałam w sobote 60 km , ale niestety juz go tam nie ma .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło poczytać o tym, że ten ryneczek na wałach się zmienił. Pamiętam jak tam chadzaliśmy z kolegami tak, aby się po prostu przejść. W ogóle właśnie sobie uświadomiłem że za kilka dni minie równe 5 lat jak się wyprowadziłem z Częstochowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.