Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17780 miejsce

Cziribim, cziribom - "Kamienica na Nalewkach" w Teatrze Żydowskim

Sztuka Ryszarda Marka Grońskiego, Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer przywołuje klimat przedwojennej Warszawy - dzięki polskim i żydowskim piosenkom oraz dawnym skeczom.

Kamienica na Nalewkach / Fot. Przemysław Szydło, Teatr Żydowski"Kamienica na Nalewkach" w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer to widowisko muzyczne, podczas którego można przenieść się do przedwojennego świata. To świat Żydów z warszawskich Nalewek, przepełniony głosami ulicznych śpiewaków i nawoływaniem matek, które przypomina swoim dzieciom, że stygnie rosół i szabasowy czulent.

Miejsce to było gwarne, pełne życia i humoru - od świtu do nocy. Można tam było doświadczyć kłótni plotkarek i spisków swatek, udzielano porad lekarskich, odbywały się wieczory szabasowe i schadzki kochanków, a także grały podwórkowe kapele.

W sztuce tej występuje ponad 20 aktorów, co dziś zdarza się rzadko - Marcin Błaszak, Rafał Dajbor, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Katarzyna Gordyczukowska, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Jolanta Pankowska i Iwona Pachońska.

Tego wieczoru, z okazji 200. spektaklu, gościem specjalnym był Marian Opania. Aktor opowiedział skecz "Brydż" Antoniego Słonimskiego oraz zaśpiewał dwie piosenki - "Żydowski krawiec" i "Mam już dość żony".

Izabella Rzeszowska / Fot. Przemysław Szydło, Teatr ŻydowskiJeśli chodzi o warstwę artystyczną, to jak zawsze była na najwyższym poziomie. Wszyscy artyści byli świetni, ale kilka piosenek szczególnie zapadło mi w pamięć. Najbardziej utwór "Zaśpiewaj mi piosenkę" w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej. Płyń, płyń, pieśni ma, płyń. Ogrzać muszę duszę pełną zim. Płyń, płyń, melodio naszych serc. Twoje jasne światło zmywa lęku cień.

Małgorzata Majewska / Fot. Przemysław Szydło, Teatr ŻydowskiKolejną była piosenka "Troszeczkę słońca" (Abi Giezynt) w wykonaniu Małgorzaty Majewskiej. Woalka chmur, słońca troszeczkę. Traktować życie jak wycieczkę. I cieszyć się, nocą widzieć dzień. Z woalki chmur nitka promyczka. A gdy ci życie daje pstryczka. To jest dobrego Boga dobry żart.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.