Facebook Google+ Twitter

Członkowie rodziny nie zapłacą podatku od spadków i darowizn

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-28 08:28

Posłowie Komisji Finansów Publicznych poparli rozwiązanie zaproponowane przez rząd, zgodnie z którym członkowie najbliższej rodziny będą całkowicie zwolnieni z podatku od spadków i darowizn.

Obecnie osoby należące do pierwszej grupy podatkowej muszą zapłacić podatek, jeśli wartość spadku lub darowizny przekracza 9637 zł.

Grono najbliższych


Przygotowano jeszcze jedno korzystne rozwiązanie dla członków najbliższej rodziny – nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego dawniej opłatą skarbową), który obecnie wynosi 2 proc.

Członkowie najbliższej rodziny to grupy podatkowa, do której zalicza się przede wszystkim małżonków, zstępnych – ich dzieci, wnuki oraz wstępnych – ich rodziców, dziadków. Do tej grupy zalicza się również rodzeństwo, pasierbów, ojczyma, macochę.

Grupa ta już ma pewne przywileje przy przejmowaniu majątku po swoich najbliższych. Jeżeli spadkobiercą lub obdarowanym jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej, to może pomniejszyć podstawę opodatkowania o określoną kwotę – w tym roku jest to 9637 zł. Podatek od rzeczy i wartości majątkowych nie przekraczających kwoty 10.278 zł jest w przypadku tej grupy podatkowej niewielki – wynosi tylko 3 proc.

Niestety, przepisy są tak skonstruowane, że jeżeli w ciągu ostatnich pięciu lat dostaliśmy darowiznę od tej samej osoby, to wartość wszystkich nabytych rzeczy czy pieniędzy trzeba dodać. Może się więc okazać, że wtedy będziemy musieli zapłacić znacznie więcej – nawet 7 procent od majątku wartego więcej niż 20.556 zł. O taki przypadek dziś nietrudno, bo wystarczy, że dziedziczymy dom czy działki budowlane – i już wartość spadku może iść w setki tysięcy złotych.

Co przy tym ważne – urząd skarbowy ma prawo naliczyć podatek od spadku czy darowizny według wartości rynkowej danej rzeczy, a nie tej, którą podaliśmy w umowie darowizny. – Wartość rynkową rzeczy określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia – wyjaśnia Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Spór o wartość spadku


Urzędy skarbowe mają dostęp nawet do informacji o przeciętnych cenach obowiązujących w danej dzielnicy miasta. Cena domu jest bowiem zależna nie tylko od jego roku budowy, czy stanu technicznego ale i lokalizacji.

Jeśli natomiast chodzi o samochody, to fiskus ma cenniki przygotowane przez wyspecjalizowaną firmę, która bada ceny w całym kraju.

Podatnik może się oczywiście nie zgodzić z wyceną urzędu. Wtedy powołuje się biegłego, który dokonuje szacunku.

– Jeśli jednak cena ustalona przez biegłego jest znacznie wyższa od ceny podanej przez podatnika, za pracę biegłego płaci podatnik – ostrzega Piechota.

Mariusz Urbanke – Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"[..] członkowie najbliższej rodziny będą całkowicie zwolnieni z podatku od spadków i darowizn" - oby to się jak najszybciej zmaterializowało. No wreszcie coś z tych PiS-owskich obietnic może zostanie zrealizowane... Oby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nie można przejrzeć przepisy Unii i przetłumaczyć je? Bo na mój rozum - zachodnie społeczeństwa wiele lat konstruowały przepisy i mają je na wyższym poziomie. Po co wyłamywać wrota do lasu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.