Facebook Google+ Twitter

Człowiek - człowiekowi. Dar krwi - akcja  HDK w Zbąszyniu

W niedzielę 20 czerwca w Zbąszyniu odbyła się akcja oddawania krwi, zorganizowana przez Klub Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP "Cenne Krople" w Zbąszyniu. Na krew czeka co dziesiąta osoba przebywająca w szpitalu.

Zbąszynianie oddają krew / Fot. Dorota MichalczakTo kolejna akcja krwiodawstwa w Zbąszyniu, zorganizowana przez miejscowy Klub SHDK RP "Cenne Krople". Jak zawsze trudno było przewidzieć ile osób przyjdzie i podzieli się tym cennym darem. Nie zawiedliśmy się jednak na naszych mieszkańcach, począwszy od młodzieży po osoby starsze.

Do punktu poboru krwi w Domu Katolickim przyjechała dziewięcioosobowa ekipa RCKiK z Poznania. Sprawny przebieg akcji zapewniły panie rejestrujące, lekarka Ewa Mądra badająca dawców, oraz pielęgniarki pobierające krew na przygotowanych pięciu stanowiskach.

Zarejestrowało się 61 osób lecz dawcami zostało 55 w tym 13 pań. Pobrano łącznie 24,550 l. krwi. Zainteresowanie było duże, lecz nie wszyscy mogli zostać dawcami. Dawcą może zostać osoba zdrowa, wiele chorób eliminuje możliwość oddania krwi, między innymi astma, cukrzyca, łuszczyca, choroby serca nerek, płuc...Akcja poboru krwi 20 czerwca 2010 w Zbąszyniu / Fot. Dorota Michalczak

Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, to stała norma, bezpieczna, nie powodująca uszczerbku w naszym organizmie. Więcej informacji kto może zostać dawcą można się dowiedzieć ze strony RCKiK lub Klubu Cenne Krople

W trakcie trwania akcji, krwiodawcy mogli wypić kawę i zjeść ciasto, specjalnie upieczone na tę okazję przez Anię i piszącą te słowa.

Dawcy obdarowani zostali słodyczami i upominkami ofiarowanymi przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu i Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Następna akcja jubileuszowa, 50- ta organizowana przez prezesa klubu "Cenne Krople" już 20 września 2010 w Zbąszyniu.
Zapraszamy.

Jedną z cech ludzkiej krwi jest zróżnicowanie serologiczne, człowiek ma jedną z czterech grup : 0, A, B lub AB. Krew jest lekiem niezastąpionym. Do tej pory nie udało się wyprodukować produktu ją zastępującego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest żródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać. (Marek Aureliusz)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna akcja :) Oby było jak najwięcej ludzi dobrej woli. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto swój czas, i swoją krew ofiarować chorym. Pomoc drugiemu nieznanemu człowiekowi jest dowodem naszego człowieczeństwa...
Nie wolno nam zmarnować żadnej chwili śpieszmy z pomocą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.