Facebook Google+ Twitter

"Człowiek". To brzmi dumnie

Człowiek posiada w sobie natury wszystkich zwierząt świata. Którym z nich jest - to skutek przypadku i środowiska.

Kiedyś zauważyłem - wiele mówiącą - scenę z życia albo z zachowania się jednego zwierzęcia wobec tragedii innego zwierzęcia. Na poboczu drogi leżała resztka kota; można powiedzieć sama skóra, już wyschnięta. Biegnący pies na jej widok zatrzymał się, powąchał, podniósł nogę i obsikał. Czy pies mógł sobie wyobrazić kocią tragedię i to, że jego skóra mogła w tym miejscu leżeć, a nie kocia?

Człowiek może sobie tego typu sytuacje wyobrazić. A jak się zachowuje wobec tragedii swego bliźniego? Często sam świadomie doprowadza do tragedii swego bliźniego. Co można powiedzieć o człowieku w porównaniu z innymi istotami żyjącymi na tym padole podłości? Czym - w ogóle - jest człowiek?

Ponad dwa i pół tysiąca lat istnienia śladów demokracji na ziemi i człowiek nie znalazł recepty na godne i zgodne życie. Można byłoby z grubej rury walnąć mówiąc: jak było, tak i jest nadal - świnią, wilkiem, hieną, szakalem, gadem i innymi zwierzętami naraz.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tadziu masz rację. Mamy w sobie z każdego zwierzaka coś, ale dzięki bardziej rozwiniętej mózgoczaszce panujemy nad tym. Są oczywiście odosobnione przypadki, które świadczą o czymś innym. Drogo to cywilizację ludzką kosztuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 23.07.2011 22:26

Właśnie Pan Czesław Niemen był wielkim człowiekiem i w pełni na to miano zasługującym. Jak bardzo nie docenionym i lekceważonym. Lecz to w niczym mu nie umniejszało. Dla mnie to ikona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno mi tak pewnie - nawet - samemu sobie odpowiedzieć, skąd się wzięło u mnie przekonanie, że w dzisiejszych czasach zło przeważyło dobro. Dlatego piszę "toto" powyżej i piszę o nieprawidłowościach w demokracji. Ale jak sami widzicie, za dużo nas do tego "pieczenia chleba" nie ma. Być może zawsze tak było, alem za młodu tego nie zauważał. Pozdrawiam ciepło.
Robercie, do wskazanego linku zajrzałem i się wpisałem - a jakże - pozytywnie. Nawet autorowi wysłałem zaproszenie - tak bardzo Jego Hobby mi przypadło do gustu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=gzACDJCfQvs

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pewnym sensie zgadzam się z Oświeconym - właściwie należałoby zamienić przysłowie: człowiek człowiekowi wilkiem na człowiek człowiekowi cyborgiem (na szczęście nie zawsze). Pocieszeniem jest fakt, że nie wszyscy ludzie są tak ekstremalnie źli. W człowieku tkwi jednak pierwiastek boski i w przeciętnym śmiertelniku ciągle toczy się walka dobra ze złem.
Poza tym podobnie jak Czesław Niemen uważam, że >ludzi dobrej woli jest więcej / i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim<. Moja osobista refleksja jest taka, że na przestrzeni wieków dobrych ludzi było więcej, bo gdyby było na odwrót - świat by dzisiaj już nie istniał.
Co możemy zrobić w kierunku zgody chociaż w skali mikro?
Eliminować chamstwo na co dzień, którego nie brak choćby w polityce, nie dobijać słabego, nie skakać na pochyłe drzewo, nie nazywać staruszek moherami, nie opowiadać kawałów o tragedii smoleńskiej, nie zazdrościć ofiarom katastrofy odszkodowań itp. itd. itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu, ale są też i pozytywy :)/ Zajrzyj do wodnych peregrynacji Pana Ryszarda link
Mamy też jednomandatowe okręgi do senatu.
Powoli legną parszywcy. Wiesz przecie o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 22.07.2011 20:30

Ja bym nie obrażał zwierząt. Bo człowiek to coś bez porównania gorszego od wymienionych przez Szanownego Autora zwierząt. My ludzie unicestwiamy wszystko w okół siebie. A na koniec doprowadzimy do samozagłady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś mi się wydaje, że słowo ludziom nie wyleczy i nie nakłoni do refleksji, do zadumy nad poprawą swojego bytu, aby uregulować, czy też zaprowadzić ład umożliwiający godne i zgodne życie aktualnie żyjącym na tej ziemi. Poczekajmy! Na takich, którzy odpalali ładunki wybuchowe w Norwegii. Może kilku podobnych dorwie się do atomu, to wtedy może wielcy i mali tego świata zaczną inaczej odczuwać i reagować na słowa nawołujące do opamiętania i powrotu, albo wejścia na drogi sprawiedliwości i równości. Nie zwracajcie na moje ględzenie. Może Was nie dosięgnie żaden wybuch.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.