Facebook Google+ Twitter

Człowiek - to brzmi dumnie. Czy barbarzyńca ekologiczny też?

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wiosenne spacery po mojej ukochanej Rudzie Śląskiej, to zajęcie do masochistów albo przynajmniej ludzi odpornych na wstrząsające widoki. Takie, jakie spotkamy zawsze i wszędzie, gdy zajrzymy na tzw. tereny zielone.

 / Fot. Adam K. Podgórski Wystarczy z głównej ulicy skręcić w jakąkolwiek boczną, w jakiś zaułek, gdzie zachował się jeszcze skrawek przyrody, aby ujrzeć przygnębiające widoki - świadectwa ludzkiego barbarzyństwa, głupoty, nieodpowiedzialności, wyrachowania. Stosy śmieci, hałdy śmieci, rozlewiska śmieci. Dosłownie, nie ma kawałka powierzchni wolnej od śmieci.

 / Fot. Adam K. PodgórskiCzłowiek sam sobie zadaje pytania bez odpowiedzi. Być może ich zadawanie nie ma nawet sensu. Gdzie są władze miasta? Gdzie są służby porządku publicznego, gdzie są komunalne służby czystości? Jaki jest skutek działania „ustawy śmieciowej”?

 / Fot. Adam K. PodgórskiPojawia się też wątpliwość w sens tzw. edukacji ekologicznej, na którą od wielu, wielu lat idą milionowe pieniądze. Jakie są skutki tego ogromnego wysiłku nauczycieli i ekologów. Żadne! Czy ilość śmieci w naszym otoczeniu się zmniejsza, czy zwiększa? Zwiększa! Dlaczego więć się oszukujemy? Żeby uspokoić własne sumienia!

 / Fot. Adam K. Podgórski Dlaczego tak się dzieje? Czy ludzie nie mają świadomości? Otóż mają! Są wyedukowani aż nadto! Wiedzą doskonale, że nie należy wywozić śmieci do lasu, a jednak wywożą. Wywożą w poczuciu absolutnej bezkarności.

 / Fot. Adam K. PodgórskiI żadne, tysięczne nawet akcje edukacyjne, żadne konkursy na  / Fot. Adam K. Podgórskiplakaty i piosenki proekologiczne, żadne pogadanki i lekcje w szkołach, żadne „sprzątania świata”, nie zmienią tej sytuacji ani na jotę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Lasy Państwowe wydają rokrocznie kilkadziesiąt milionów złotych na sprzątanie lasów. Ale to nie leśnicy śmiecą.
Póki za śmiecenie nie będą płacić śmiecący to stale będziemy oglądać takie obrazki. Śmieci powinny być w gestii gmin i to gminy powinny rozwiązać ich problem we własnym zakresie. Od ponad 20 lat martwią się tym władze centralne włącznie z Ministerstwem Środowiska? Wszyscy widzimy, że to się nie udaje. Zresztą większość rzeczy, które rozwiązywane są centralnie generuje ogromne koszty i najczęściej nmiej niż skromne efekty. Jeśli coś ma być definitywnie rozwiązane - zostanie zrobione dobrze na poziomie lokalnym. Tak tez byłoby ze śmieciami. A Ministerstwo i inne władze centralne najlepiej zrobią, jak zajmą się tylko subsydiowaniem akcji i stowarzyszeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rany... potworne! Takich rzeczy tolerować nie można. Co to znaczy poczucie bezkarności? A dyscyplina wewnętrzna - to co?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to przerasta wszelkie wyobrażenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.