Facebook Google+ Twitter

Człowiek upamiętniający. Czy są w tym zakresie jakieś granice?

Tablice, opisane głazy i budowle, wystrugane czy wyżłobione w „czymś” wizerunki postaci lub konkretnych osób, odlewy w różnych materiałach, piramidy oraz tysiące wymysłów człowieka z zapisem elektronicznym włącznie - czemu ma to służyć?

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Naprzeciwko salezjańskiej szkoły przy ulicy Wodnej (pokazywałem galerię zdjęć tej szkoły kilka tygodni temu) stoi sobie taki oto pomniczek z bardzo źle czytelnym napisem. Fot. Marek Chorążewicz
Naprzeciwko salezjańskiej szkoły przy ulicy Wodnej (pokazywałem galerię zdjęć tej szkoły kilka tygodni temu) stoi sobie taki oto pomniczek z bardzo źle czytelnym napisem. Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Darku, gdybym znalazł taką fikuśną tablicę, jak te poświęconą Hrabalowi - umieściłbym ją na pewno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się Wojtku. Gdy fotografowałem szkołę od zachodu, widziałem ten "pomnik" i pomyślałem sobie, że to jakiś grób, których poza cmentarzami u nas nie brakuje... A tu okazało się, że chodzi o upamiętnienie meczu piłki kopanej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/pomnik-smolenski-w-kalkowie-zdjecie,iId,1044918,iAId,73747

Proste tablice informujące mi nie przeszkadzają. Natomiast straszne są niektóre "dzieła" pomnikowe, takie jak na fotce....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, A takich tablic w Łodzi nie znalazłeś? http://minskmaz.com/news/nowa-tablica-w-parku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mania stawiania pomników w każdej formie, czy to tablica, czy kawałek kamienia, jest dla mnie kompletnie niezrozumiała. Z większości z nich wyziera obłuda, kicz i totalny brak dobrego smaku. To jakaś koszmarna pozostałość po socjalizmie. Nigdzie w cywilizowanym świecie takiego zjawiska się nie obserwuje. A już taka makieta samolociku z nieudolnie wmontowanymi postaciami Lecha i Marii Kaczyńskich, to moim zdaniem, brak szacunku dla tych osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie ten pomnik Kaczyńskiego ma stanąć?, w centrum Moskwy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy tym to zjawisko nie wiąże się tak jednoznacznie z wyznaniem rzymsko-katolickim jako takim. Bywały i tu prądy ideowe wyszydzające traktowanie Polski jak kogoś, komu trzeba regularnie robić jakąś przyjemność i wskazywały na konieczność usilnej, a przy tym dogłębnie (w tym geopolitycznie) przemyślanej i dobrze zorganizowanej pracy dla kraju. Na nie kierowanie się pozorami, ale zgłębianie istoty rzeczy odnośnie każdego przedsięwzięcia i każdej grupy interesów wpływających na los Polski i Polaków. Takie myśli najwyraźniej podkreślano w ramach przedwojennej endecji, było ich sporo w ruchu ludowym, chadeckim, a nawet w PPS. Było...

Obecnie górę biorą pomniczki, tabliczki, kult dyktatora na kasztance, itd. itp., a wszystko to okraszone używaniem religii do celów nie mających z nią nic wspólnego. Taki "patriotyzm", a szerzej podejście do wyzwań życia społecznego to jedna z najsilniejszych gwarancji, że nasz kraj nie wydobędzie się o własnych siłach z obecnego dołka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast solennej, uczciwej, codziennej pracy cechującej narody protestanckie, uwielbiamy: akcje, pochody, tablice pamiątkowe, pomniki, pielgrzymki i demonstracje.
Po zakończeniu modłów, przecięciu wstęgi, pokropieniu kropidłem i wywrzeszczeniu pretensji no "onych" można spokojnie wracać do swojego grajdoła z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i ... dla odprężenia stłuc bachory, oszwabić sąsiada, zrobić w bambuko naiwnych, pogonić bezdomnego zza płotu, wydrzeć komuś dorobek życia za lichwę, skompromitować w internecie, przekombinować księgowość, i "jak się da "- załatwić to, co się petentowi/pacjentowi/interesantowi należy jak psu kość. Mamy wolność i wszystko wolno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bądźcie przeklęci poganie! Biada wam! Boże ocknij się! Jak długo na to patrzeć będziesz!? Z powodu bezeceństw ich ukarz ich! Tak! Ukarze was Pan Bóg nasz! - tak woła pewien gorliwy pastor na pewnym starym filmie, gdy Hawajczycy, których nawracał gremialnie odwrócili się od nowej wiary. Zaraz potem zrywa się przerażająca burza z piorunami. pośród której stoi nieustraszony mąż Boży, spoglądając z wysokiej skały na kłębiące się morskie bałwany. Następnego dnia wybucha zaraza.

Przypomina mi się to, kiedy to coraz częściej stykam się z nie kończącymi się popisami współczesnej, (mało) polskiej, a właściwie to bizantyjskiej pychy i rozrzutności pośród jęku rozpaczy chorych, pozbawianych odpowiedniego leczenia oraz ciężkich westchnień biednych, a co gorsza - marnych zgonów bezdomnych. Nawet gdyby założyć, że Boga nie ma, to da się udowodnić, że coraz gorsze rozwarstwienie społeczne w połączeniu z rosnącą nerwowością, koniecznością coraz bardziej denerwującego "gimnastykowania się" przy zarabianiu na chleb, a także towarzysząca temu demonstracyjna rozrzutność pieniędzy publicznych oraz ze strony bogaczy... Zupełnie jak gdyby nadchodził koniec świata i trzeba było używać życia aż do oporu, do zawału, choroby nowotworowej itp., krzywdząc przy tym bez opamiętania bliźnich. Otóż taki porządek zmierza do zagłady w jakimś wybuchu niezadowolenia, którego siły i gwałtowności nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Względnie w wyniku wojny, która zdaniem co niektórych już nadciąga.

Bo takiego upadku moralności, braku życzliwości międzyludzkiej, zagryzania się nawzajem, aby dziury nie zrobić, a krew wypić, a przede wszystkim mylenia wolności ze swawolą, dumy narodowej z szowinizmem, a pobożności z bigoterią jak teraz nie było w naszym kraju od trzystu lat. Wtedy doprowadziło to w końcu do olbrzymiej tragedii rozbiorów, w wyniku której cztery pokolenia płaciły za winy swoich przodków i walczyły z odziedziczonymi po nich wadami narodowymi. Oby to się nie powtórzyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szerzący się kult "Bałwanów". Tak, kiedy przestają być "słuszne", zostają rozbijane w atmosferze nienawiści. Estetycznie wykonana tablica informacyjna jest czasami bardziej stosowna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.