Facebook Google+ Twitter

Człowiek w pułapce... mediów

Czy media dają nam aż tyle, byśmy mogli z ręką na sercu powiedzieć, że nie marnujemy przy nich swego jakże cennego czasu?

Trudno byłoby dzisiaj wyobrazić sobie życie bez mediów - towarzyszą nam przecież na każdym kroku. Tworzą pewną osłonę - konkretny obraz rzeczywistości. Oglądamy telewizje, słuchamy radia, korzystamy z internetu. Korzystamy z tych wszystkie mediów, nie zdając sobie sprawy z tego, jaki wywierają one wpływ na nas i naszych bliskich. Jesteśmy otoczeni przez różnorakie tuby propagandowe i informacyjne. Zalewa nas potok wiadomości. Wpatrzeni jesteśmy w bohaterów reality show i sitcomów. Czy wokół nadal jest świat rzeczywisty czy ten wykreowany przez media?

Termin „media” używany jest głównie w odniesieniu do środków masowego oddziaływania: prasa, radio, telewizja. Symbolem najnowszych mediów są „multimedia”, tzn. informacje złożone ze słów, obrazów, dźwięków, często również z animacji udostępniane za pomocą komputerów.

Najstarszym z mediów jest prasa, czyli dzienniki i czasopisma. Wśród najpopularniejszych obecnie w Polsce dzienników wymienić można: „Fakt” (od 2003 r.), „Super Express”, „Nasz Dziennik”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”. W Niemczech z tego gatunku prasy popularny jest „Bild”, a w Wielkiej Brytanii „The Sun” i „Daily Mirror”. Do popularnych polskich tygodników o charakterze opiniotwórczym należą: „Newsweek Polska”, „Wprost”, „Polityka”, „Przekrój” i „Angora”. Dużą poczytnością cieszą się pisma kobiece: „Przyjaciółka”, „Claudia”, „Pani Domu” i „Naj”; jak również skierowane do męskiego grona czytelników: „Piłka Nożna” i „Polska Zbrojna” oraz "Autogiełda Dolnośląska", która zawiera ogłoszenia nie tylko motoryzacyjne, ale również rubryki z ofertami dla hodowców zwierząt, roślin, a także ogłoszenia usługowe, oferty pracy i inne.

Mieszkańcy Lasek mają pełny dostęp do wszystkich wymienionych wyżej tytułów prasowych. W Powiecie Kępińskim z prasy regionalnej największą popularnością cieszy się „Tygodnik Kępiński”, „Puls Tygodnia” i „Tygodnik Powiatowy”, mające charakter głównie informacyjny i reklamowy, w niewielkim stopniu opiniotwórczy.

Radio, przekazujące dźwięk na odległość, jest kolejnym z powszechnie dostępnych mediów. Stacje radiowe przekazują informacje, są też znakomitym sposobem na reklamę, dostarczają nam rozrywki w postaci muzyki i wielu konkursów. Każdy słuchacz ma swoją ulubioną stację i audycję radiową. Radio towarzyszy nam w czasie jazdy samochodem, podróży autobusem, jak i w pracy. Do najpopularniejszych polskich stacji należą Program 1, 2 i 3 „Polskiego Radia”, „Radio Zet”, „RMF FM”, „ESKA”, jak również "Radio Jasna Góra" i kontrowersyjne „Radio Maryja”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.