Facebook Google+ Twitter

Człowiek w świecie zagrożeń i unicestwienia wartości

Dobro i zło to dwie podstawowe wartości dzięki którym człowiek wyznacza granice ludzkiej moralności. W tym miejscu należy zadać pytanie-czym jest dobro a czym zło? Czym jest wartość a czym unicestwienie?

Dobro a zło

Według przekazów biblijnych istniało tylko dobro, które uważane było za harmonie z naturą. W momencie kiedy Ewa złamała zakaz dany przez Boga, idylla prysła. Czy możliwym by było stworzenie jakiegokolwiek kodeksu etycznego gdyby "pierwsza" kobieta nie sprzeciwiła się Stworzycielowi? Prościej mówiąc - czym by było dobro gdyby nie istniało zło? Tworzenie kodeksów moralnych a tym samym etycznych stało się możliwe w momencie kiedy człowiek zauważył dwoistość świata- czyli jego dualistyczną strukturę. W tym miejscu nasuwa się jednocześnie wyjaśnienie moralności, jako kodeksu określającego co jest dobre a co złe.

Nasz obecny świat

Często słyszymy, iż XXI wiek to doba unicestwienia wartości. Wydarzenia ze świata podawane w wiadomościach, rozwój cywilizacji wykreował w ludziach system wartości jakim się kierują bądź wobec którego chcieliby postępować. Niekiedy jest to droga ucieczki od świata w którym rządzi przemoc, którego hierarchię ustala wyłącznie bezwzględność w jej stosowaniu, gdzie śmierć pozostaje bez konsekwencji, a prawo nie istnieje. Niektórzy z nas marzą o lepszym świecie i za wszelką cenę pragną uciec od rzeczywistości. Jest to wyprawa do miejsca złudzeń i głęboko skrywanych pragnień. Nie mogąc poradzić sobie z otaczającym ich światem brną w różnorakie uzależnienia. Mają one być dla nich kluczem do sukcesu, lecz w gruncie rzeczy to droga po równi pochyłej skierowanej na samo "dno" człowieczeństwa...Kolejną grupę przyrównać można do zwierząt czyhających na swoją zdobycz. Chcą budować swoją przyszłość na nieszczęściu innych. Kierują się instynktem, aby przetrwać bezwzględność dnia codziennego... Przykładów można podawać wiele, lecz wiadomo, że nie są one przypisane do wszystkich mieszkańców naszego globu. Przykrość jednak sprawia fakt, iż owa mniejszość ginie w cieniu tych, dla których wartość i moralność to sprawa drugoplanowa.

Pomoc?

Dobro i zło muszą istnieć obok siebie a człowiek musi dokonywać wyboru. Kiedy rzeczywistość tak szybko zmienia się wokół nas, nie trudno zagubić się w chaosie życia. Nie trudno zagubić wartości i osobistą moralność. Nie trudno zagubić własne "ja". Jednak pocieszający jest fakt, iż świat tworzymy "my" i od nas zależy, czy stanie się on dobą unicestwienia wartośći...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.