Facebook Google+ Twitter

Człowieku, weź się ogarnij! Kilka słów o dobrej organizacji pracy

Poranki zaczynały się podobnie. Zadawałem sobie pytanie: "Za co się zabrać najpierw?". Było tego tyle, że wieczorem znajdowałem się w jeszcze gorszej sytuacji, bo kolejnych pilnych obowiązków i spraw do załatwienia ciągle przybywało.

Dobra organizacja pracy jest potrzebna nie tylko w sytuacji gdy chce się osiągnąć sukces. To podstawa, która przydaje się po to, aby już picie porannej kawy nie kojarzyło się ze stresującym planowaniem całego dnia.

Kiedyś miałem ogromne problemy z tym, aby znaleźć czas na wszystko, co ważne. Wiązało się to zarówno ze studiami dziennymi w mieście oddalonym o 40 kilometrów od miejsca zamieszkania, a także z moim zaangażowaniem w wiele pozauczelnianych inicjatyw; m.in. dorabiałem pisząc w gazecie i działałem dość aktywnie w ZHP. W pewnym momencie zarówno ja, jak i osoby które ze mną współpracowały, zauważyły, że nie jestem zorganizowany na tyle, aby być efektywnym w działaniu. "Człowieku, weź się ogarnij" - usłyszałem nawet pewnego razu.

Według mnie dobra organizacja pracy opiera się na dwóch zasadach. Są to systematyczność oraz konsekwencja w działaniu. Te dwa pojęcia mogą na pierwszy rzut oka kojarzyć się niezbyt zachęcająco. Uwierz jednak, że ty też możesz się z nimi oswoić.

Systematyczność i konsekwencja w działaniu są niezbędne do opanowania kilku technik ułatwiających organizację pracy, także w aspekcie zarządzania czasem. Oto kilka technik, które, mam nadzieję, przydadzą ci się, niezależnie od wieku, płci czy rodzaju wykonywanej pracy.

Czytaj też: Efektywny pracownik na celowniku sukcesu

Przykład Harmonogramu Gantta / Fot. Mattes. Licencja: Gnu Licencja Wolnej Dokumentacji 1.2. Źródło: Wikipedia.org

Harmonogram Gantta


Służy on głównie do zarządzania dużymi projektami, ale zapewniam, że przyda się także studentowi przy planowaniu zaliczeń do sesji egzaminacyjnej bądź osobie, która w jednym czasie musi angażować się w kilka przedsięwzięć. Do stworzenia harmonogramu przyda się komputerowy arkusz kalkulacyjny. W pierwszej poziomej kolumnie należy wpisać kolejne dni oznaczające czas wykonywania wszystkich zadań. Następnie w pierwszej poziomej kolumnie należy wpisać kolejne zadania czekające do realizacji. W środku tak przygotowanego arkusza zaznacza się kiedy które zadanie trzeba wykonać. Dzięki harmonogramowi Gantta ma się przed oczami zaplanowany cały miesiąc pracy. Dzięki niemu "ogarniesz" więc za jednym spojrzeniem dłuższy okres.

Kalendarz książkowy


Od dłuższego czasu jest jednym z przedmiotów, z którymi praktycznie się nie rozstaję. Wieczorami zaglądam do niego i zapisuję wszystko, co mam zaplanowane na następny dzień. Dzięki temu rano nie zadaję już sobie pytania, za co najpierw się zabrać, bo wszystko jest zaplanowane. Oczywiście często zdarza się, że coś trzeba przełożyć, przesunąć w czasie. Warto być elastycznym. W kalendarzu można też zapisać numer telefonu, jakąś notatkę na szybko. Uwierz mi, że później łatwiej znajdziesz te informacje w kalendarzu niż na luźnych kartkach, które często się gubią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie nowoczesne telefony komórkowe mają organizator, który daje wiele praktycznych możliwości.

Co do organizacji pracy zawodowej.Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje, że zawsze lepiej idzie nam praca, którą po prostu lubimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.