Facebook Google+ Twitter

Człowieku, życzliwym bądź! 21 listopada Dniem Życzliwości

Niezbędnym elementem w układaniu dobrych relacji między ludźmi jest zwykła ludzka życzliwość i dobre maniery.

Kwiaty - to również wyraz życzliwości. / Fot. Sylwia LegutkoJak przyjemnie jest powiedzieć drugiemu człowiekowi coś miłego. Życzliwość to najlepszy środek się przezwyciężania wszelkich zadrażnień, sporów i nieporozumień, to przychylne ustosunkowanie się do drugiego człowieka, wczucie się w jego sytuację i chęć okazania pomocy. Może się ona przejawiać w różny sposób przez przychylny, ośmielający uśmiech, ciepłe spojrzenie, szczerą wypowiedź, czy uprzejme powitanie. Okazanie drugiemu człowiekowi życzliwości, uprzejmości i szacunku czyni go lepszym i sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Życzliwość okazana ludziom, jak bumerang wraca bardzo szybko, a życzliwe nastawienie potrafi zdziałać cuda. Przed człowiekiem, który potrafi mieć wzgląd na innych otworzy się więcej drzwi, łatwiej zjedna on sobie przyjaciół. Tego wszystkiego nie zapewni mu nawet najstaranniejsza edukacja i lekcje tenisa, hiszpańskiego razem wzięte.

Jednak dziś niemal na każdym kroku widzimy brak życzliwości: urzędnik traktuje petenta jak intruza, przełożony lekceważy podwładnego, lekarz odmawia pomocy choremu, polityk zapomina o swoich wyborcach, itp. Życzliwość idzie w parze z uprzejmością i decyduje o naszej kulturze. Pewien mędrzec ze Wschodu powiedział: ,,Uprzejmość jest walutą wzbogacająca nie tego kto ją otrzymuje, lecz tego, kto ją rozdaje”. Już Eurypides doceniał znaczenie życzliwości i uprzejmości, mówiąc: ,,W życzliwości i uprzejmości jest wdzięk i korzyść”. Jeśli nie bezpośrednio materialna to płynąca z dobrego ułożenia sobie stosunków z ludźmi, decydująca o tym, że inni chętnie nas widzą i dobrze czuja się z nami. Uprzejmość obowiązuje nas zawsze i wszędzie i wobec każdego, niezależnie od stanu społecznego, czy zasobności portfela. Zyskuje nam sympatię i poważanie w stosunkach między ludzkich, znakomicie ułatwia życie.

Kulturalnych ludzi poznajemy po tym, że są jednakowo uprzejmi w stosunku do dyrektora, jak i do sprzątaczki. Poza tym życzliwość i uprzejmość popłaca, gdyż podobnie jak śmiech bywa zaraźliwa. Ludzie, którzy innych traktują uprzejmie, są darzeni szacunkiem i także traktowani uprzejmie. A więc życzliwość rodzi życzliwość. Uśmiechając się bądźmy dla siebie mili, nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Łukaszu! Miałeś pecha, bo akurat natrafiłeś na sfrustrowanego chama. Mnie się zdarzyło w dniu wczorajszym rozczęstować prawie całą paczkę fajek i jeszcze odpaliłam pewnemu jegomościowi 2 zł na piwo. Wczoraj jeszcze nie wiedziałam, że dziś jest dzień życzliwości. Staram się być życzliwa na co dzień, a nie od święta. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 21:17

Życzliwość, piękne słowo:) tylko żeby towarzyszyło nam przez całe życie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 19:54

Zgodzę się z tym, że powinniśmy pamiętać o życzliwości codziennie. Jednak tak nie jest..
Dokładnie rok temu, poprosiłem o papierosa pewnego starszego mężczyznę. Powiedział mi: "Tam jest k**** kiosk" ;) Może dzisiejszy wieczór dnia życzliwości będzie życzliwszy :) Acha, na szczęście mam swoje papierosy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko się zgadza, poza jednym. LEKARZ nie może odmówić pomocy choremu. Nie będzie to ani nieżyczliwość ani lekceważenie, ani itd itp,,, To już poważne wykroczenie i sprawa dyscyplinarna a nawet karna.

świetnie , że autorka przypomniała nam o tym dniu. Ja żałuję że dopiero teraz go czytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.