Facebook Google+ Twitter

Czołówki gazet – czwartek, 24 sierpnia 2006 r.

Alzheimera w końcu można leczyć, politycy pokażą całą zawartość teczek, Masa wyjeżdża do Komorwa, w dyskotekach montują kamery, a Niemcy nie chcą konfrontacji z Libanem.

Nie będzie oświadczeń i procesów lustracyjnych. Nikt więcej nie otrzyma statusu pokrzywdzonego. Osoby zajmujące najwyższe stanowiska będą musiały pokazać swoje teczki włącznie ze szczegółami z życia osobistego – informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita" w artykule "Politycy pokażą wszystko". Takie decyzje podjął Senat, głosując nad poprawkami do ustawy lustracyjnej i ustawy o IPN Według dziennika, Zbigniew Romaszewski (PiS) i Krzysztof Piesiewicz (PO) byli po głosowaniach rozżaleni, bowiem ich poprawki zostały przez izbę wyższą parlamentu odrzucone. – Teraz wszyscy będą wrzuceni do jednego worka – komentował Piesiewicz Całość teczek oprócz prezydenta, premiera i posłów ujawnić będą musieli także dziennikarze.

"Rzeczpospolita" zastanawia się także, kto pokieruje międzynarodowymi siłami w Libanie. – Do tej pory jedynie Włochy zaoferowały skierowanie do Libanu kilku tysięcy żołnierzy – czytamy w artykule "Europa zbiera żołnierzy". Według dziennika, Dania Szwecja i Norwegia wolałyby się ograniczyć do wysłania okrętów. – Podobnie jak Niemcy, które ze względów historycznych wykluczają konfrontację z Izraelem – pisze gazeta.

"Życie Warszawy" na pierwszej stronie donosi dzisiaj, że zadłużony świadek koronny Masa (pseudonim Jarosława S.) nie chce się już ukrywać. Według dziennika, do wyjścia z ukrycia zmusiły go długi, których ma aż 80 tysięcy złotych. Jarosław S. chce więc wrócić do swojej willi w Komorowie pomimo, że mafia wydała na niego wyrok śmierci. Według anonimowego oficera policji, którego cytuje gazeta, jest to zwykły szantaż, a Masa histeryzuje. – Taki ruch to zagrożenie dla rodziny. On ma zdecydowanie lepiej niż większość świadków koronnych, którzy nie narzekają – tłumaczy oficer.

Stołeczny dziennik pisze także, że legniccy samorządowcy z PiS u rozpoczynają krucjatę przeciw dilerom narkotyków. Chcą w tym celu zainstalować kamery w dyskotekach. Według gazety, akcja może rozszerzyć się na całą Polskę, bo pomysł spodobał się parlamentarzystom. Specjaliści zajmujący się walką z narkomanią twierdzą, że kamery rzeczywiście bardzo pomogłyby w zwalczaniu problemu. Według parlamentarzysty PiS Jana Zubowskiego który na łamach gazety komentuje pomysł, inicjatywa wymaga rozważenia i jest ciekawa. Monitoring nie mógłby jednak naruszać prywatności osób bawiących się.

Nieuleczalne choroby, jak cukrzyce, alzheimer lub zanik mięśni, będzie można leczyć – informuje na pierwszej stronie "Dziennik" . Prasa donosi, że uczeni potrafią już pozyskiwać komórki macierzyste bez zabijania zarodka. Zdaniem gazety, to przełom w medycynie. Są one bardzo cenne, bo potrafią dzielić się w nieskończoność i bez wysiłku przekształcać się w dowolną tkankę ciała. – Można z nich wyhodować np. naczynia krwionośne, włókna nerwowe, mięśnie zdolne do kurczenia czy tkankę wątroby – czytamy. Odkrycie sprawia, że bezpodstawna staje się dyskusja na temat etycznej dopuszczalności badań na komórkach macierzystych – zarodek bowiem nie zostaje usunięty. Podkreśla to o. Tadeusz Bartoś dyrektor Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Warszawie. – Jeśli metoda rzeczywiście nie powoduje uszkodzenia zarodka, to należy ją traktować tak, jak przeszczepy, których kościół nie zabrania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.