Facebook Google+ Twitter

Czołówki gazet – piątek, 15 września 2006 roku

Zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie, komisja śledcza dla zbadania inwigilacji lewicy oraz wizyta premiera w USA to główne tematy dzisiejszej prasy.

Fot. Archiwum„Gazeta Wyborcza” wiele uwagi poświęca polskiej misji w Afganistanie. Jak ogłosił wczoraj w Waszyngtonie minister Radosław Sikorski, polski kontyngent zwiększy się od lutego 2007 do ponad 1000 żołnierzy. Stacjonować będzie w bazie Bagrem pod Kabulem, gdzie jest już setka polskich żołnierzy. Polacy będą uczestniczyć w operacjach zbrojnych przeciwko talibom i bojownikom al-Kaidy we wschodnich prowincjach Afganistanu. Jednocześnie około 100 żołnierzy zostanie rozmieszczonych na spokojniejszej północy kraju w Mazar-i-Sharif.

„Wyborcza” pisze także o wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w USA. W wykładzie „Postkomunizm w Europie Srodkowo- Wschodniej” wygłoszonym wczoraj w Heritage Foundation w Waszyngtonie, Kaczyński szczegółowo opisał przemiany zachodzące w Polsce od 1989 r. Premier odbył też spotkanie z Polonią w Chicago, gdzie przedstawił projekt Karty Polaka czyli rodzaju zaświadczenia o polskim pochodzeniu. Karta ma zapewnić przywileje takie jak zwolnienie z opłat wizowych przy wjeżdzie do Polski.

„Rzeczpospolita” pisze na temat żądania utworzenia kolejnej komisji śledczej, która miałaby zająć się rzekomą inwigilacją opozycji za rządów PIS. Z taką propozycją wystąpili wczoraj liderzy lewicowego porozumienia Wspólna Polska (SLD, SDPL i Demokraci.pl). Burza rozpętała się po czwartkowym artykule „Gazety Wyborczej”, która doniosła że krakowscy policjanci z komendy miejskiej mieli założyć podsłuchy telefoniczne prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu oraz kilku innym urzędnikom magistratu. Minister Ziobro kategorycznie zaprzeczył, by prokuratura wnioskowała o założenie podsłuchów.

Zarówno „Wyborcza” jak i „Rzeczpospolita” szeroko komentują decyzję bankowej komisji śledczej o zajęciu się kasami SKOK, powiązanymi z prominentnymi politykami PIS-u. Wniosek ten przegłosowano pod nieobecność dwóch posłów PIS-u Artura Zawiszy i Adama Hofmana. Kasy SKOK z założenia są organizacjami nienastawionymi na zysk i dlatego nie płacą podatku dochodowego. Prowadzą działalność taką jak banki, jednak nie podlegają nadzorowi bankowemu. Kasom sprzyjali często politycy PiS, zgłaszając w Sejmie poprawki do różnych ustaw, korzystne dla SKOK. Artur Zawisza i Przemysław Gosiewski dostali niegdyś nawet tytuł "polityków przyjaznych SKOK".

„Życie Warszawy” rozpisuje się na temat wywiadu udzielonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego dziennikowi „Arcana”. Prezydent ujawnia w nim , że za czasów kiedy był prezesem NIK , pewien oficer kontrwywiadu UOP a przedtem SB chciał go zwerbować. Kaczyński dodaje, że ten fakt ukształtował jego opinię o III RP jako państwie pełnym patologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.