Facebook Google+ Twitter

Czterdziestolatek ma swoje rondo przy Dworcu Centralnym

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-03-22 17:49

Bezimienne rondo na skrzyżowaniu ulic Chałubińskiego, al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich w Warszawie, po wielu gorących dyskusjach, zostało nazwane Rondem Czterdziestolatka.

Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, który budował Karwowski / Fot. Janusz Jurzyk, Wikipedia, CC-BY-SA-3.0Nazwa ronda nawiązuje do serialu "Czterdziestolatek", który pokazuje stolicę, jej budowę i mieszkańców w okresie PRL-u, a dokładnie w latach 70.tych ub. wieku.

Jak zapewne wszystkim wiadomo, rondo to (jak i inne obiekty w stolicy) budował wraz z innymi budowniczymi inżynier Karwowski.

Jestem szczęśliwy, że coś takiego mnie spotkało, dziękuję radnym za tę decyzję. To jest także prezent dla wszystkich czterdziestolatków z tamtego okresu - powiedział aktor Andrzej Kopiczyński, który w filmie wcielił się w postać głównego bohatera.
Serial "Czterdziestolatek" jak i główny bohater do dziś cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy stolicy wystąpili więc w ubiegłym roku z wnioskiem, by rondo przy Dworcu Centralnym nazwać jego imieniem. Ekspercki zespół ds. nazewnictwa i komisja nazewnictwa zaopiniowały go pozytywnie, a Rada Warszawy kilka dni temu zatwierdziła (40 radnych było za, 15 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu).

Gorące dyskusje o nazwie dla tego miejsca toczyły się od dawna. Lewica chciała, by nosiło imię Edwarda Gierka, a prawica optowała za Margaret Thatcher. Proponowano również, aby nazwać je imieniem pułkownika Zbigniewa Bryma (bohatera Powstania Warszawskiego, dowódcy „Żelaznej Reduty” w czasie walk o niepodległość stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziś po godz. 20 w Programie 1 Polskiego Radia można posłuchać rozmowy Joanny Sławińskiej z Jerzym Gruzą o tym, jak powstawał serial "Czterdziestolatek".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinno być-rondo maliniaka-,przedstawiciela połowy polaków,cwaniaków,widzących tylko swój interes.(Hofman,swój już pokazał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są i niezadowoleni. Ale większość się cieszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Karwowski. Maliniaka nie brano go pod uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gierek z Thatcher się bili, a wygrał Maliniak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

neutralnie, i b. dobrze. Chyba najlepsza z opcji. Nikt nie czuje się skrzywdzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.