Facebook Google+ Twitter

Czterej pancerni nie tylko w TVP?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-21 07:52

Koniec z monopolem TVP na "Czterech pancernych" i "Janosika"- pisze Dziennik". Wkrótce popularne seriale i materiały archiwalne będą mogły bez ograniczeń pokazywać inne stacje, a nie tylko Telewizja Polska.

Ministerstwo Kultury chce aby archiwa, którymi zarządza dziś telewizja publiczna, trafiły do Narodowego Instytutu Audiowizualnego.Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje zespół pod kierownictwem Wojciecha Dziomdziory, byłego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według projektu, telewizja straciłaby wyłączność na pokazywanie wszystkich materiałów zarejestrowanych przed 1994 rokiem, czyli rozwiązaniem Radiokomitetu. Należą do nich między innymi popularne seriale z czasów PRL, spektakle Teatru Telewizji i materiały "Dziennika Telewizyjnego".

Zdaniem medioznawcy, profesora Macieja Mrozowskiego, utrata archiwów byłaby dla TVP ogromnym ciosem. Jak tłumaczy, seriale i programy sprzed lat wciąż przyciągają miliony widzów i nieustannie wypełniają ramówkę, a to oznacza niebagatelne wpływy z reklam.

Teoretycznie telewizja ma obowiązek dzielić się archiwaliami z innymi nadawcami. Ale robi to bardzo niechętnie, a jeśli się już na to decyduje, to oczekujeęłęó wysokich stawek. Zdaniem dziennika, za minutę materiału, między innymi z wystąpieniem generała Jaruzelskiego, TVP zażyczyła sobie siedmiu tysięcy złotych. Rzecznik Telewizji tłumaczy, że jest to podyktowane wysokimi kosztami utrzymania archiwum, który wynosi 15 milionów złotych rocznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.