Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2893 miejsce

Czternaście hektarów pod uprawę nowych technologii

Inkubator Technologiczny na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego rozpoczął działalność. Łódź doczekała się wreszcie miejsca, gdzie studenci mogą opracowywać innowacyjne rozwiązania w rożnych gałęziach przemysłu i medycyny.

W tym budynku przy ulicy Dubois 114/116 mieści się Łódzki Inkubator Technologiczny / Fot. Daniel Siwak - Naszą ambicją jest, aby łódzki Technopark był wyjątkowym miejscem, gdzie dokonania naukowe znajdą swoje rynkowe zastosowanie - przekonują na swojej stronie internetowej władze Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Niczym nie wyróżniający się piętrowy budynek, oddalony od centrum Łodzi o 40 minut drogi. Gdyby nie tablica przy bramie wjazdowej, nikt by nie przypuszczał, że na terenach byłej jednostki wojskowej przy ul. Dubois 114/116, powstawać będą nowe technologie, porównywalne z telefonem komórkowym czy komputerowym mikroprocesorem. Stary wojskowy barak został tak przebudowany i wyposażony, aby stworzyć studentom najlepsze warunki do tworzenia innowacji produktowych i procesowych.

Jerzy Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi podczas oficjalnego wystąpienia, podczas otwarcia Inkubatora Technologicznego. / Fot. Daniel SiwakZ rozpoczęcia działalności Inkubatora Technologicznego dumny jest nie tylko Tomasz Rychlewski, prezes zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, ale także władze Łodzi, które rok temu Park ten powołały do życia.

- Mam wrażenie, że dzisiejszy dzień będzie ważnym wydarzeniem dla Łodzi, bo jest przykładem, że Zamiast nożyczek, symboliczną wstęgę "przecięła" ELIPSA - pojazd o napędzie elektrycznym. / Fot. Daniel Siwak dobrze wykorzystujemy pieniądze unijne. Myślę, ze przed nami kolejne kroki i wyzwania - powiedział podczas otwarcia Jerzy Tomaszewski wiceprezydent Łodzi. - Mam nadzieję, że będziemy konkurencyjni w kraju i za granicą - dodał.

- Chcemy to miasto zmienić. Zmierzamy w kierunku Łodzi - miasta nowych technologii. Wiem, że w rozwoju wielu małych przedsiębiorstw ten park na pewno pomoże - podkreślił Marek Michalik wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny w magistracie za nowe technologie.

Na uroczystości otwarcia Technoparku pojawili się także przedstawiciele łódzkich szkół wyższych: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego.

Młodzi, zdolni pomagają niepełnosprawnym

Fotelik korekcyjno - rehabilitacyjny firmy LIW Projekt z Łodzi, która działa na terenie Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. Jak do tej pory sprzedano 12 sztuk fotelików, a w realizacji są kolejne zamówienia. / Fot. Daniel Siwak
Choć łódzka Dolina Krzemowa działa od niedawna, to już może pochwalić się firmami, które prężnie działają w murach inkubatora. Jedną z nich jest firma LIW Projekt, produkująca nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny wspomagający proces leczenia dzieci z porażeniem mózgowym.

- Ich prezentacja była wręcz wzruszająca, bowiem prócz tego, że prezentowali tak trudny temat, było widać na ich twarzach, że kochają swoją pracę - z dumą opowiada gazecie Wiadomości24.pl Tomasz Rychlewski, prezes zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. - Produkują i projektują te foteliki metodą chałupniczą w garażu na Nowosolnej. Są już opatentowane, więc wykazali dużo zaangażowania aby zaistnieć. Ich ofertą chcemy teraz zainteresować szpitale, bowiem przez internet LIW Projekt sprzedał 12 sztuk - dodaje Rychlewski.

Pięć kroków do spełnienia marzeń


Wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć współpracę z łódzkim inkubatorem muszą uczynić wpierw pięć prostych kroków.
Takie roboty mogą powstawać w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym. / Fot. Daniel SiwakKrok 1 - Wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.technopark.lodz.pl a następnie złożenie go w biurze Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Poza tym, wraz z wnioskiem, należy złożyć dowód rejestracji przedsiębiorstwa (np. ewidencja działalności gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy), decyzję o nadaniu numeru statystycznego REGON, decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w płaceniu podatków oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nie zaleganiu w opłacaniu składek.
Krok 2 - Weryfikacja treści formularza aplikacyjnego pod kątem formalnym oraz ocena czy działalność firmy jest zbieżna z celami Łódzkiego Inkubatora Technologicznego.
Krok 3 - Jeśli aplikacja zostanie oceniona pozytywnie, wniosek trafi pod ocenę łódzkich specjalistów z Komitetu Naukowego Inkubatora.
Krok 4 - Oznacza to, że wniosek aplikacyjny uzyskał pozytywne rekomendacje. Teraz nastąpi rozmowa kwalifikacyjna z dyrekcją Inkubatora.
Krok 5 - Rozmowa wypadła pozytywnie. Teraz wystarczy podpisać umowę najmu powierzchni w Inkubatorze oraz inne dokumenty związane ze świadczonymi przez niego usługami.

Łódzki Inkubator Technologiczny.  / Fot. Daniel SiwakCała procedura od momentu złożenia aplikacji do wydania decyzji trwa zaledwie tydzień. Dzięki temu młodzi ludzie nie zniechęcają się długimi procedurami i stosunkowo szybko mogą rozpocząć działalność w inkubatorze.

Poza tym każdy podmiot, który rozpocznie współpracę z Technoparkiem, otrzyma klimatyzowane umeblowane biuro wyposażone w sprzęt komputerowy, dostęp do szerokopasmowego internetu, oraz - w pierwszym roku działalności - 75 proc. rabatu od rynkowych stawek czynszu.

Łódzka Dolina Krzemowa chce się rozwijać


Ogromny, czternastohektarowy teren może pomieścić zdecydowanie więcej firm chcących pracować nad nowymi technologiami. Do końca roku w budynku przy Dubois ma być już nie 5, a 15 podmiotów gospodarczych. Docelowo w Łódzkim Inkubatorze Technologicznych swoje miejsce znajdzie aż 50 firm wraz z nowoczesnym Centralnym Laboratorium Naukowo-Badawczym. Z tego ostatniego korzystać będą mogły firmy z inkubatora oraz uczelnie wyższe z terenu województwa łódzkiego.

W planach jest też rozpoczęcie współpracy z Klastrem Medialnym, którego powołanie zainicjowali w marcu tego roku: Urząd Miasta Łodzi oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy uzasadnienie jest potrzebne.
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry temat. Plus, trzymam kciuki i czekam na relacje z rozwoju. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.